Sociológ, historik a publicista PAWEL SPIEWAK z Inštitútu sociológie Varšavskej univerzity mieni, že septembrové parlamentné voľby sú rozhodnuté už dnes. Do Bratislavy zavítal na pozvanie Poľského inštitútu a Inštitútu pre verejné otázky (IVO), aby prednášal o predvolebnom Poľsku.
Ako by podľa vás dopadli parlamentné voľby v Poľsku, keby boli už tento víkend?
„Skoro 50 percent by získal Zväz demokratickej ľavice (SLD), ktorý kandiduje spolu s menšou Úniou práce. Je jasné, že vytvoria vládu. Otázkou je, či dokážu vytvoriť vládu samy, alebo to bude musieť byť koalícia. Môžeme predpokladať, že bude nasledovať to, čo v roku 1993, čiže SLD, Únia práce a Poľská ľudová strana (PSL) získajú dostatočný počet hlasov v parlamente, aby dokázali presadiť svoje zámery.
Uvažovalo sa o tom, že SLD vytvorí vládu s Úniou slobody (UW), ale tá je dnes na hranici zvoliteľnosti. Aj keby prešla do parlamentu, nebude už rovnocenným partnerom.“
Je Poľská ľudová strana, ktorá má isté výhrady k vstupu do EÚ, pre SLD lepším partnerom?
„Ťažko povedať, aká bude PSL, ak by vstúpila do vlády. PSL si teraz vytvára imidž aj tým, že vstup do EÚ prezentuje ako istú hrozbu pre Poľsko a zvlášť pre poľnohospodárov, ktorí ju volia. Ale nakoľko je to hra a nakoľko je to ich reálna pozícia, je ťažké povedať. Všetky tri strany (SLD, Únia práce a PSL) sa však poznajú. Keď boli vo vláde, hádali sa, mali konflikty, čo dokazuje aj počet premiérov, ktorí sa vtedy vystriedali, ale poznajú sa a vedia, čo môžu od seba očakávať.“
Predpovedáte, že SLD by teraz získal 50 percent. Očakávate rovnaký výsledok aj v septembrových voľbách, keď do boja zasiahla nová strana - Občianska platforma?
„Podľa mňa sa už voľby odohrali. Výsledok je známy. Nikto nepochybuje, že SLD vyhrá. Zaujímavou otázkou môže byť, či opozícia, ktorú dnes predstavuje Občianska platforma, Únia slobody (UW) a Volebná akcia Solidarita (AWS), bude schopná zvýšiť počet svojich voličov. Zdá sa mi, že obdobie AWS sa už skončilo a opäť prichádza čas postkomunistov. V Poľsku sa skončila epocha, keď bolo pre ľudí dôležité náboženstvo a vzťah ku komunizmu.“
Prečo?
„Keby sme urobili zoznam, prečo AWS prehráva, vyšiel by veľmi dlhý. Po prvé, máme ťažkú hospodársku situáciu a ak sa to ešte dnes nevolá recesia, tak je to určite veľmi razantné spomalenie ekonomického tempa, ktorého následkom je 16-percentná nezamestnanosť. Je to veľmi vážny problém, na ktorý nikto nemá recept. Druhý bod sú reformy. Podľa prieskumov verejnej mienky je 80 percent ľudí nespokojných s ich realizáciou, čiže nespokojných s vládou. Tretím bodom je štýl vládnutia Krzaklewského, kým bol na čele AWS. Nebolo jasné, či vládne on alebo premiér Jerzy Buzek. Možno dôležitejšou výhradou je nárast korupcie. Poľsko je v medzinárodných hodnoteniach jedným z najviac skorumpovaných štátov v Európe, čo ohrozuje náš vstup do EÚ.“
Na Slovensku vzniklo niekoľko nových politických strán. Dožadujú sa poľskí voliči nových tvárí v politike?
„Nová strany, ktorá vznikla, je Občianska platforma (PO). Je to fenomén, ktorý živia poľské médiá. Konečne sa pre ne začalo niečo diať. Platforma mala začiatkom februára podporu 18 percent, teraz to kleslo na 12 percent. Budeme múdrejší až po niekoľkých mesiacoch. Teraz je menej viditeľná, pretože si buduje štruktúry, hľadá programové formulácie. Vznik PO je podľa mňa následkom krízy v Únii slobody a v AWS. Voliči, ktorí hľadajú svoje miesto v strede alebo napravo a zároveň sú dosť kritickí, sú si vedomí, že s AWS ďaleko nezájdu.“
Ako budú spolunažívať tri podobné strany - AWS, UW a Občianska platforma. Bude to spolupráca alebo boj?
„Dostávajú sa do nebezpečnej situácie, pretože všetci chcú tie isté hlasy. Pravdepodobne ich môžu získať len tak, že budú bojovať so svojím súperom. A konkurentom nie je SLD, to je problém.“
Je poľská pravica na konci s dychom?
„Bude existovať ďalej, ale určite bude viac okrajová. Môžeme sa obávať, že pravica, ktorá sa zachráni, bude viac nacionalistická, než by musela, čomu nasvedčuje aj posledné parlamentné hlasovanie o reprivatizácii (reštitučný zákon - poz. red.), kde bolo cítiť veľmi silný nacionalistický a pravicový akcent.“
MIRIAM ZSILLEOVÁ
MALGORZATA WOJCIESZYNSKA