Blair vyjadril v parlamente presvedčenie, že teroristi nedostanú Britániu na kolená. FOTO - REUTERS |
a hodnoty, ktoré vyznávajú.
Za pravdepodobných útočníkov označil nešpecifikovaných islamských extrémistov, a uviedol, že pokračuje obrovská pátracia akcia, ktorej cieľom je nielen chytiť páchateľov, ale aj tých, čo útoky pripravili. Načasovanie útokov v metre bolo podľa neho naplánované tak, aby nastali počas vrcholiacej dopravnej špičky a spôsobili tak čo najviac úmrtí a zranení.
Aby predišiel možným protiislamským náladám, vyjadril Blair hrdosť a pýchu nad britským moslimským spoločenstvom a pripomenul jeho prínos pre kultúru Británie.
Počas prejavu poslanci na väčšinu premiérových výrokov súhlasne mručali. Blair poukázal na nutnosť urýchleného prijatia dodatočných zákonov na posilnenie právomocí spravodajských služieb a polície. Zároveň pochválil ich prácu a ocenil statočnosť záchranárov a zdravotníkov na mieste atentátov.
Rovnako obdivne sa vyjadril o obyvateľoch Londýna, čo podľa neho prejavili po útokoch "rozvážny pokoj, odolnosť a jasného a nezlomného ducha".
Blair v prejave reagoval na tlak, pod ktorý sa jeho kabinet po útokoch dostal. Verejnosť sa stále hlasnejšie pýta, či tajné služby, ktoré nemali o útoku tušenie, nezlyhali. Správa z marca 2003 sa pritom podrobne zaoberá vysokou pravdepodobnosťou, že teroristi sa pokúsia zaútočiť na londýnske metro. Vedenie opozičnej Konzervatívnej strany preto žiada, aby sa začalo špeciálne vyšetrovanie.
Krátko po Blairovi vystúpil v priestoroch FBI vo Virginii s prejavom americký prezident George Bush. Atentáty v Londýne označil za útok proti civilizovanému svetu, ktorý neustúpi a bude brániť svoju slobodu. Za jediný spôsob, ako poraziť islamských militantov, označil pokračovanie šírenia slobody na Blízkom východe. (čtk, reuters)