Na mieste, kde vo štvrtok vybuchol autobus, hľadajú vyšetrovatelia akúkoľvek stopu, ktorá by im pomohla v pátraní. FOTO - REUTERS
Dosiaľ najrozsiahlejšie detektívne pátranie v histórii Británie po páchateľoch štvrtkových výbuchov v Londýne pokračuje. Polícia však zatiaľ veľmi nepostúpila a upozorňuje verejnosť, že vyšetrovanie bude dlhé. Denník The New York Times dokonca napísal, že partneri britských tajných služieb sú šokovaní, ako málo Briti toho zatiaľ vedia.
Polícia upína svoje nádeje k autobusu, ktorý vybuchol možno náhodou na Námestí Tavistock. Dosiaľ nie je jasné, či pri explózii zahynul aj jeden z atentátnikov. Podľa očitých svedkov podozrivý muž "čosi" opakovane hľadal v taške.
Podľa posledných informácií našli v okolí vraku ľudskú hlavu. To podľa izraelských skúseností napovedá, že bomba vybuchla veľmi blízko tohto človeka, možno aj samovražedného atentátnika.
Snažia sa poskladať bombu
Neďaleko plachtami zakrytého vraku autobusu aj včera pracovali desiatky členov vyšetrovacieho tímu. Milimeter po milimetri prechádzali okolie a hľadali aj najmenšiu stopu. Potrebujú každú súčasť bomby, aby ju mohli poskladať a zistiť, ako ju zostrojili a potom odpálili. To by mohlo políciu naviesť k tomu, kto ju vyrobil.
V prípade troch bômb v metre útočníci po ich umiestnení na podlahu vagóna zrejme utiekli. Polícia preto opakovane varuje, že môžu pripravovať ďalšie útoky. Všetky tri vlaky, v ktorých nálož explodovala počas jednej minúty, prešli stanicou King's Cross. Atentátnici sa zrejme zišli na tomto mieste a potom sa rozišli každý svojím smerom.
Policajti štvrtkové dianie na stanici, hlavne zábery bezpečnostných kamier dôkladne preverujú. Stovka pracovníkov teraz sedí pri obrazovkách a sekundu po sekunde prezerajú zábery.
Nikoho ešte nechytili
Policajti zatiaľ v súvislosti s bombami nikoho nezatkli. Včerajšie vydanie denníka The Indenpendent uviedlo, že policajti identifikovali tridsiatku bojovníkov al-Káidy, ktorí sú podozriví z účasti na útokoch. Medzi nimi je i Mustafa Setmariam Nasar, ktorý mal stáť za atentátmi v Madride vlani v marci. Teraz sa vraj skrýva v Iraku.
Ďalším podozrivým je Muhammad al Garbúzí, Maročan, ktorý je spájaný s bombovými útokmi na Casablanku a Madrid.
Polícia sa snaží identifikovať aspoň jedného z atentátnikov, ktorý by ich potom doviedol k celej skupine. Podľa expertov na terorizmus zatiaľ nemožno určiť, či útočníci pochádzajú z Británie, či na ostrovy dorazili z cudziny. "Zatiaľ toho nevieme príliš mnoho. Z toho, čo máme, priamo nevyplýva, či je to miestna bunka, cudzia skupina, alebo zmes týchto dvoch," citoval Independent bezpečnostný zdroj.
Z presného načasovania útokov vyplýva, že s veľkou pravdepodobnosťou ide o "profesionálov". Všetkých možných podozrivých a skupiny v Británii i zahraničí teraz pozorne sledujú. Hlavne to, či bunka stojaca za útokmi, nie je s nimi v kontakte.
Poľská stopa
Britskí policajti spolupracujú s európskymi a americkými kolegami. Poľská polícia oznámila, že prehľadala byt britského občana pakistanského pôvodu vo východopoľskom meste Lublin. Muža však nezatkli.
Kto bol za útokmi?
Podľa médií pracujú vyšetrovatelia na troch verziách možných páchateľov.
1) Domáci páchatelia
Mohlo by ísť o britských občanov alebo ľudí, čo v Londýne vyrástli, či tam žijú roky a poznajú britský spôsob života. To tvrdí bývalý šéf Scotland Yardu John Stevens. Títo ľudia by sa mohli regrutovať z pravidelných návštevníkov mešít, kde prednášajú radikálni kazatelia. Sú najmenej polapiteľní, lebo sú nenápadní a nevie sa nájsť spojenie medzi nimi a úradom známymi teroristami.
2) Džihádisti zo zahraničia
Už sa objavili špekulácie o pakistanskej, severoafrickej či irackej stope. K útokom sa prihlásili dve neznáme skupiny tvrdiace, že sú spojené s al-Káidou. V britskom vyšetrovacom tíme pracuje aj expert na výbušniny zo Španielska, ktorý pozná rukopis Maročanov z al-Káidy. Tí boli za útokmi na španielske prímestské vlaky.
Pátranie sa sústreďuje aj na viaceré konkrétne osoby: Sýrčana Mustafu Nasara (na snímke SITA/AP) a Maročana Muhammada Garbúzího. Nasar, ktorému výrazne európsky vzhľad (má ryšavé vlasy, bledú pleť a zelené oči) a španielsky pas umožňujú ľahké cestovanie po kontinente, je vraj duchovným tútorom irackého teroristu Músu Zarkávího. Na rozdiel od nevzdelaného Zarkávího má vraj prehľad v zahraničnej politike.
3) Kombinácia možností
Znamenala by príkaz zvonku, organizáciu a koordináciu v Británii. Nevylučuje ani "prenájom" žoldnierov, ktorí nie sú ideologicky orientovaní, ale ide im čisto o peniaze. Naznačovala by tiež, že sa nepodarilo pretrhať väzby medzi jednotlivými bunkami islamských hnutí v Európe. Znamená aj zlyhanie monitorovania komunikácie medzi nimi. (mik)
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Londýn