
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Ešte pred sto rokmi trávili naši prapredkovia v perinách o celé dve hodiny viac. Podľa výskumov sa za posledných 100 rokov, odkedy Edison vynašiel žiarovku, čas spánku skrátil o viac ako 20 percent. Iné štatistiky hovoria, že alarmujúco stúpa počet neurotických ľudí.
Dnešní Slováci chodia podstatne neskôr spať ako ich rodičia či prarodičia, ale to nie je všetko. „Pôsobia uponáhľane, akoby súťažili s časom. Stále niečo robia a v zálohe majú viacero ďalších činností. Cítia sa previnilo, keď práve na niečom nepracujú. K rannej káve si dajú prášok proti bolesti hlavy, večer tabletku proti nespavosti,“ hovorí psychologička Mária Hanúsková.
„Naši prarodičia sa naozaj tak neponáhľali – nemali ani veľmi kam. Dnešní ľudia nevedia ani odpočívať. Telo nerelaxuje, organizmus nenaberá novú energiu, nezbavuje sa tak prirodzeným spôsobom rôznych jedov. Mozog je jediný orgán ľudského tela, ktorého regeneráciu zabezpečí jedine spánok. Nedostatok spánku tak môže spôsobovať aj vážne zdravotné poruchy.“
MUDr. Gabriela Juríková k tomu dodáva: „Odhaduje sa, že takmer 50 percent Slovákov má problémy so spánkom, ale až dve tretiny z nich tento problém aktívne neriešia. Na Slovensku sa problematika nespavosti doteraz prehliadala.“
V správe Medzinárodnej asociácie psychosomatickej medicíny a Svetovej zdravotníckej organizácie sa píše, že viac ako 60 percent dospelých ani nie je schopných dosiahnuť stav relaxácie. Poruchami spánku trpí v 21. storočí stále viac ľudí.
Dnešný prvý jarný deň vyhlásila Medzinárodná nadácia pre duševné zdravie za Svetový deň spánku.
(uj)