V kauze dlhu SDKÚ pribudlo miliónov

BRATISLAVA - V kauze nejasného dlhu SDKÚ vo výške 22 miliónov, ktorý za stranu prevzala neznáma firma, sa objavili ďalšie desiatky miliónov.

Podľa čerstvej výročnej správy predala SDKÚ v roku 2004 svoju budovu asi za 27 miliónov korún. Podľa výročnej správy za rok 2003 niekto za SDKÚ prevzal dlh 22 miliónov. Predseda vlády a SDKÚ Mikuláš Dzurinda v piatok na stretnutí s občanmi v Banskej Bystrici povedal, že firme za prevzatie dlhu "dali budovu na Medenej ulici".

Ak SDKÚ náhodou nepredala nejakú inú budovu, tak za predaj tejto jednej dostala takmer 50 miliónov korún - 22,5 milióna tým, že ju niekto zbavil dlhu a 27,16 milióna v hotovosti. Od akej firmy, strana už mesiace tají.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spomínané priestory podľa výpisu z katastra nehnuteľností patria od 17. januára spoločnosti Soul, preto je vysoko pravdepodobné, že ide o túto firmu. Jej jediná spoločníčka a konateľka Sidónia Bartová, rodená Megová, v marci na otázku SME, či jej firma prevzala za SDKÚ dlh, odmietla odpovedať.

Vo výročnej správe za rok 2004 SDKÚ uviedla, že získala 27,16 milióna korún za predaj budovy, ktorá bola fyzicky "odovzdaná a prepísaná až v mesiaci január 2005".

Audítorka Iveta Kolenová, ktorá skontrolovala účtovníctvo strany za minulý rok, nám včera potvrdila, že príslušná suma reálne prišla na účet SDKÚ. Audítorka však z titulu svojej funkcie už nemohla povedať, kto bol kupujúcim budovy, ani adresu, na ktorej sa nachádza.

SDKÚ takisto na naše otázky neodpovedala.

SkryťVypnúť reklamu

Priestory na Medenej má SDKÚ ešte od Demokratickej únie. Tá ich kúpila od mesta v roku 1999 približne za 5-tisíc korún za meter štvorcový. Za asi 600 metrov plochy tak únia zaplatila asi 3 milióny korún. Ak SDKÚ teraz získala za priestory 50 miliónov, meter štvorcový stál asi 83-tisíc korún.

Firma Soul má základné imanie 200-tisíc korún. Do apríla tohto roku sídlila na Palisádach - v byte samotnej Sidónie Bartovej, ktorý v roku 1996 získala od bytového družstva Centrum spolu so svojím manželom Jurajom. Soul už teraz sídli na Medenej spolu s krajskou kanceláriou a mladými SDKÚ. Na naše zvonenie včera krátko po druhej nikto nereagoval.

Odpoveď Bartovej, odkiaľ jej firma zobrala 50 miliónov, sme sa včera nedozvedeli. Na čísle, ktoré je v zozname Slovak Telecomu uvedené pri adrese Bartovej bytu, nám potom, ako sme sa predstavili, neznáma žena povedala, že to je omyl a viac telefón nezdvíhala.

SkryťVypnúť reklamu

Firma Soul vznikla vo februári 2002. Zaoberá sa obchodovaním, účtovným poradenstvom alebo usporadúvaním výstav, trhov, kongresov.

Istá Sidónia Bartová je podľa internetovej stránky www.suvaha.sk absolventkou kurzu účtovníctva 1. stupňa, čo je účtovník-asistent.

Bartová je bývalou členkou dozornej rady firmy Project One, ktorej vláda minulý týždeň odsúhlasila privatizáciu podniku Vojenské stavby.

V jej orgánoch sú aj Milan Kopernický a Dušan Ježík, ktorí kedysi podnikali s pokladníkom SDKÚ Igorom Kucejom.

Podľa denníka Pravda spoločnosť Soul doteraz stále nepredložila obchodnému registru svoje účtovné uzávierky, v ktorých by prevzatie dlhu SDKÚ musela uviesť. Podľa nezávislej audítorky Magdalény Fenikovej si tak spoločnosť nesplnila svoju zákonnú povinnosť a stráca na dôveryhodnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca: Máme čisté a zákonné financovanie

Denník SME včera poslal hovorcovi SDKÚ Martinovi Maťkovi tieto otázky:

1. Premiér v piatok na stretnutí s občanmi v Banskej Bystrici povedal o dlhu SDKÚ 22 miliónov: "My sme za to, že firma zobrala na seba náš starý záväzok, dali budovu na Medenej ulici." Znamená to teda, že už môžete potvrdiť, že dlh prevzala firma Soul, ktorá sídli na Medenej 10 v Bratislave?

2. Z vašej výročnej správy za rok 2004 vyplýva, že ste za predaj budovy na Medenej prevzali preddavok - finančnú hotovosť asi 27 miliónov. Prevzali ste ich od firmy Soul?

3. Znamená to teda, že za budovu ste získali dohromady takmer 50 miliónov korún?

4. Prečo ste sa rozhodli predať budovu práve firme Soul?

5. Preverovali ste si nejako to, či firma Soul, a teda jej jediná konateľka pani Sidónia Bartová, mohla nadobudnúť sumu 27 miliónov legálne?

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď: "Národná rada Slovenskej republiky potvrdila Výročnú finančnú správu za rok 2004 veľkou väčšinou hlasov. Parlament potvrdil čisté a zákonné financovanie SDKÚ."

Jediným darcom SDKÚ v roku 2005 je Peter Šťastný

BRATISLAVA - V roku 2005 dostala SDKÚ zatiaľ len jeden dar - 200-tisíc korún od svojho europoslanca a hokejistu Petra Šťastného. Podľa nového finančného poriadku strany, SDKÚ zverejňuje svojich darcov priebežne. Strana mala málo darcov už za rok 2004, keď vypukla kauza fiktívnych darcov SDKÚ, ktorú doteraz preveruje polícia.

(mož, iš)

Autor: IVAN ŠTULAJTERMONIKA ŽEMLOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu