Bosnianska žena plače počas pochovávania telesných pozostatkov 610 bosnianskych moslimov, ktorých zavraždili pred 10 rokmi bosnianski Srbi v Srebrenici. Obrad je súčasťou spomienkových ceremónií k 10. výročiu masakry, pri ktorej zahynulo vyše 7000 moslimských mužov a chlapcov. FOTO - TASR/EPA |
Srebrenicu včera zaplnili príbuzní obetí, politici, zahraničné delegácie. Do inak polomŕtveho mesta vo východnej Bosne ich včera prišlo okolo 50-tisíc.
Presne pred desiatimi rokmi sa začala v "bezpečnostnej zóne" OSN v Srebrenici najhoršia masakra od druhej svetovej vojny. Bosnianskosrbské jednotky začali v júli 1995 popravovať bosnianskych moslimov a zakopávať ich telá v okolitých kopcoch. Doteraz sa našlo 42 masových hrobov a odhaduje sa, že ich bude ďalších 20.
Najnovší našli len pred pár dňami rovno na kopci nad pamätníkom, kde včera príbuzní pochovali poslednú skupinu 610 identifikovaných obetí. "Som jediná, ktorá po ňom zostala a prišla na pohreb," hovorí Kada Chotičová o svojom bratovi Ekremovi, ktorý masakru neprežil. Na jeho moslimskom pohrebe sa ako žena mohla len prizerať. Zelenú rakvu niesol jeho sused.
Z odhadovaného počtu 8-tisíc obetí, sa zatiaľ podarilo identifikovať len dvetisíc. Podobne ako Chotičová aj Sabaheta Fejzičová zo Srebrenice stále čaká, že nájdu jej syna Rijada, ktorý mal vtedy len 16 rokov.
"Bojím sa, že nikdy nebudem môcť zájsť na jeho hrob," rozpráva. Ako svoj najdrahší poklad si so sebou priniesla krém s odtlačkami Rijadových prstov a kazety, ktoré najradšej počúval.
Autor: MIREK TÓDA, Srebrenica - Bratislava