Lídri G8 pózujú na záver summitu G8 v Gleneaglese. FOTO - TASR/EPA |
GLENEAGLES - Skupina najväčších ekonomík sveta G8 sľúbila, že zdvojnásobí pomoc pre Afriku. Ustúpila však od záväzkov na uľahčenie života pestovateľov bavlny a rybárov, ktorí len ťažko konkurujú svojim dotovaným rivalom zo Spojených štátov a Európskej únie. Ekonomické záujmy stáli v pozadí, keď predstavitelia G8 v Škótsku podpisovali sľub odpísať dlhy a pomôcť chudobným štátom 50 miliardami dolárov ročne, informoval komentátor agentúry Reuters Brian Love.
Dobrá vôľa však zmizla, keď osem predstaviteľov najbohatších štátov malo vyhotoviť požiadavku na zastavenie subvencií exportu poľnohospodárskych produktov. To by potrebnejším krajinám umožnilo lepšie konkurovať na svetových trhoch.
V rovnakom čase upozornil v Ženeve šéf Svetovej obchodnej organizácie, že ťahajúce sa rokovania o liberalizácii obchodu s poľnohospodárskymi a priemyselnými produktmi a službami sú v kríze. Nezhody medzi Európou a Spojenými štátmi boli zreteľné po tom, čo britský premiér Tony Blair navrhol, aby predstavitelia skupiny G8 stanovili rok 2010 ako termín pre zastavenie exportných subvencií. Návrh odložili a komuniké zo schôdzky G8 len informovalo, že predstavitelia sú pripravení pracovať na tomto cieli "do vierohodného termínu".
To nebránilo predstaviteľom hlavných poskytovateľov dotácií ponúkať to, čo analytici označili za príliš podmienené alebo príliš neurčité, aby to malo zmysel.
Americký prezident George W. Bush vyhlásil, že jeho krajina je pripravená spolupracovať s Európskou úniou na zrušení podpory poľnohospodárstva a že by to malo byť tak do roku 2010. Francúzsky prezident Jacques Chirac povedal, že Európa toho ponúkla vlani veľa bez toho, aby Washington reagoval. Bush podľa Chiraca pre média sľúbil to, o čom potom na summite v Gleneagles vôbec nehovorili. Navyše Chirac vyhlásil, že žiadny dátum by nemal byť stanovený, kým sa nestane súčasťou dohody o liberalizácii svetového obchodu v rámci takzvaného katarského kola rokovaní.
Niekoľko mimovládnych podporných organizácií zdôrazňuje, že spravodlivý obchod a prístup na trhy je to, čo Afrika potrebuje. Väčšina z nich však pochybuje, že na to v dohľadnom čase dôjde. "Zo slovných hier v Gleneagles je z konajúcich sa obchodných rokovaní v Ženeve zrejmé, že Amerika a Európa sa stále snažia o udržanie subvencií," informovala mimovládna rozvojová agentúra ActionAid. Ďalšou veľkou skúškou vážnosti sľubov bohatých krajín skupiny G8 o umožnení väčšieho prístupu na svoje trhy pre africké krajiny bude práve decembrové rokovanie WTO v Hongkongu. Tam by ministri mali pokročiť na ceste k uzavretiu dohody o voľnom obchode.
Teraz však bojujú s vlastnými problémami. Medzi nimi dominujú spory medzi USA a Európskou úniou o podpore Airbusu a Boeingu alebo vyhrážky amerických kongresmanov, že zablokujú rastúci čínsky export odevov a textilu. (čtk)