Príbuzná jednej zo 610 obetí masakry, ktoré včera pochovali v Potočari, plače nad jej rakvou. FOTO - SITA/AP
Desaťtisíce ľudí, od politikov, zahraničných delegácií až po príbuzných obetí, ktoré sa včera prišli poslednýkrát rozlúčiť s obeťami, si včera pripomínali desiate výročie genocídy v Srebrenici. Srbi tu za tri dni zavraždili takmer 8000 bosnianskych mužov a chlapcov.
K pamätníku masakry v Srebrenici, ktorý je v Potočari vedľa bývalej základne holandského kontingentu, zavítali predstavitelia z vyše 50 krajín sveta. Viacerí z nich hovorili o zlyhaní medzinárodného spoločenstva, ktoré nezabránilo masakre. Holandskí vojaci Bosniakov nedokázali ochrániť.
Zahanbujúce zlyhanie
"Obete vložili dôveru v medzinárodnú ochranu, ale my sme ich nechali len tak. Bolo to obrovské kolektívne a zahanbujúce zlyhanie," povedal šéf európskej bezpečnostnej politiky Javier Solana.
Jeden z tvorcov mierových dohôd z Daytonu, ktoré ukončili vojnu v Bosne (1992 - 1995) Richard Holbrooke hovoril o Srebrenici ako o "prehre NATO a vojakov mierových síl OSN".
Ich slová však vyzneli pre tisícky prítomných pozostalých prázdne - dvaja najhľadanejší architekti masakry Ratko Mladič a Radovan Karadžič sú stále na slobode.
Príbuzní 610 obetí, ktoré sa posledný rok podarilo identifikovať, pochovávali svojich najbližších niekoľko hodín. Srbi v Srebrenici zabili najmä chlapcov a mužov. "Vedeli, že bez mužov a detí sme nič. Žije sa nám s tým len veľmi ťažko," hovorí Kada Chotičová, ktorá včera pochovala brata Ekrema.
Odvčera leží v zelenej rakve medzi ďalšími dvomi tisíckami obetí masakry. Ďalších šesťtisíc na identifikáciu stále čaká.
"Každá obeť má svoje meno, tvár, a my im chceme dať to, čo im zobrali - vrátiť identitu," rozpráva riaditeľ Výskumného a dokumentačného strediska v Sarajeve Mirsad Tokača, ktorý už niekoľko rokov ráta počty obetí vojny v Bosne (1992 - 1995) a hľadá ich príbehy. Zatiaľ narátali 90 053 mŕtvych na všetkých stranách. Vrátane Srbov.
Pamätník
Centrom pamätníka Srebrenica-Potočari je továreň na akumulátory. Holandskí vojaci tam 11. júla 1995 sústredili väčšinu Bosniakov potom, čo generál Ratko Mladič obsadil Srebrenicu.
"Dúfam, že sa na Srebrenicu nezabudne 12. júla," hovorí Beriz Belkič poslanec Strany pre Bosnu a Hercegovinu a predseda správnej rady nadácie Srebrenica-Potočari. Z pamätníka by chcel vybudovať aj vedecké centrum, ktoré by sa zaoberalo skúmaním genocíd. "Najskôr však chceme pochovať všetky obete," dodáva Belkič.
Z postoja parlamentu Bosny a Hercegovinu k nedávnej minulosti je však rozčarovaný. "Stále sa medzi poslancami nenašiel konsenzus, aby sa pamätníka ujal štát," dodáva. Pre nedostatok finančných prostriedkov sú preto nišan, tradičné moslimské náhrobky obetí zo Srebrenice, zatiaľ povizórne len drevené a nie z kameňa.
Autor: MIREK TÓDA, Srebrenica - Bratislava