ou rekordnou úrodou bude tohtoročná o niečo nižšia.
Tesne pred rozbehnutím žatevných prác majú niektorí roľníci obavy, či budú mať kde skladovať obilie. "V skladoch je obilia ešte dosť. Vari sa nám podarí ho predať, jeho výkup sa zrýchlil," povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. "Jačmeň je už vykúpený, pšenica a kukurica sa vykupujú v týchto dňoch. Poľnohospodárska platobná agentúra zverejnila tendre, rozhodnutie očakávame 15. júla," dodal Oravec.
Predseda Zväzu výrobcov krmív a skladovateľov Marián Uhrík sa však obáva časovej tiesne. Ak sa podarí sklady načas vyprázdniť, bude to považovať za "veľký logistický úspech". V skladoch zatiaľ z minulého roku zostáva pšenica, raž, jačmeň a kukurica.
Vinu za neskoré vyskladňovanie si priznávajú obe strany - štát aj farmári. "Bol to náš prvý rok a nemali sme skúsenosti. Teraz už budeme múdrejší. Dáme si napríklad pozor na to, že výkup do intervenčných agentúr sa začína 1. novembra. To znamená, že reálne treba začať s nákupom hneď a nie až v januári alebo vo februári. A rýchlo žiadať o uvoľnenie skladov," povedal Uhrík. Výkup obilia od poľnohospodárov realizuje Pôdohospodárska platobná agentúra. Podľa šéfa jej platobnej sekcie Vladimíra Pospíšila agentúra nemohla vykupovať načas, lebo musela čakať na prísun peňazí zo štátneho rozpočtu.
Farmári dúfajú, že sa im podarí vyviezť časť úrody aj do južnej Európy, najmä Španielska, ktoré očakáva najnižšiu úrodu za posledné polstoročie. Včera únia schválila plán pomoci španielskym farmárom vo forme dodávky 500-tisíc ton obilnín. Slovensko sa vďaka tomu zbaví 100-tisíc ton kukurice.
Tento rok by vyskladňovaniu mohol pomôcť aj prístup Európskej únie, ktorá organizuje celý európsky obilný trh. V maji únia prisľúbila, že bude prednostne riešiť problémy stredoeurópskych krajín, ktoré nemajú prístup k moru a ťažšie vyvážajú svoje prebytky.
Autor: TAMARA LEONTIEVOVÁ