Parky sú spojené na dopravnú infraštruktúru a zamestnávatelia im hradia dopravu. Zabezpečujú im tiež pracovný odev a stravu. V maďarských parkoch našli zamestnanie absolventi základných škôl až po vysokoškolákov. "Vysokoškoláci pracujú v pozícii technikov, hoci majú kvalifikáciu na manažérov či asistentov manažérov. Väčšina si zvykla a je spokojná s pracovnými podmienkami, že neuvažuje o zmene. Na komárňanskom trhu práce je problém nájsť niektoré profesie ako tesár či strojársky technik so schopnosťou projektovania," povedala Erika Murová, EURES poradkyňa.
Za posledný rok klesla nezamestnanosť v okrese o desať percent. V máji bola 10,92 percenta. Do maďarských parkov prichádzajú noví investori, ktorí majú záujem o operátorov zo Slovenska. "Podľa našich odhadov bude nezamestnanosť klesať do konca roka 2007, potom už neočakávame výrazný pokles," hovorí Murová.
Pred vstupom Slovenska do Európskej únie bola medzi Maďarskom a Slovenskom zmluvne určená kvóta, ktorá umožňovala na pracovnom trhu výmenu 2 000 ľudí ročne. Do Maďarska prúdilo 1 600 ľudí a z Maďarska k nám len niekoľko desiatok. Kvóty už dnes neplatia a cez hranice je voľný prechod pracovných síl. Nepomer pohybu pracovnej výmeny sa však nezmenil. Na Slovensku stále pracuje len niekoľko desiatok Maďarov. Sú to najmä učitelia a technici v priemyselných parkoch, ktorých vyslali investori. Maďarov na slovenskom pracovnom trhu odrádzajú najmä nízke mzdy. (bej)