Vláda Maďarskej republiky a vláda Slovenskej republiky (ďalej „zúčastnené strany“) vyhlasujú, že
- budú pokračovať v obojstranných vzťahoch v duchu vzájomného porozumenia a spolupráce dobrého susedstva na základe Zmluvy o dobrých susedských vzťahoch a priateľskej spolupráci medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou a poskytnú si vzájomne pomoc pri získavaní čo najskoršieho členstva svojich štátov v Európskej únii
- berúc do úvahy európske a medzinárodné dokumenty OSN, OBSE a RE o ľudských právach, vrátane práv osôb patriacich k národnostným menšinám
- riadiac sa ustanoveniami Správy Benátskej komisie o prednostnom zaobchádzaní s národnostnými menšinami zo strany príbuzných štátov, ktorá predpokladá podmienky, za ktorých je zákonná účasť príbuzenského štátu, za predpokladu rešpektovania územnej zvrchovanosti, pacta sunt servanda, princípu dobrého susedstva, rešpektovania ľudských práv a základných slobôd, zvlášť princípu nediskriminácie. Správa Benátskej komisie vyhlasuje, že zodpovednosť za ochranu menšín spočíva predovšetkým na domovských štátoch. Komisia registruje, že príbuzenské štáty tiež zohrávajú úlohu pri ochrane a zachovaní svojich príbuzenských menšín, pričom ich cieľom je zabezpečiť, aby sa pôvodné jazykové a kultúrne zväzky zachovali a ostali silné.
Vláda Maďarskej republiky vyhlasuje, že Zákon o Maďaroch v susedných štátoch je v súlade so všeobecne platnými a obojstranne odsúhlasenými záväzkami Maďarskej republiky ohľadom ochrany ľudských práv, vrátane práv osôb patriacich k národnostným menšinám. Zákon o Maďaroch v susedných štátoch nemá, vzhľadom na jeho účely a zámery, žiadne exteritoriálne účinky a nijako sa nevzťahuje na územie/jurisdikciu žiadneho iného štátu.
Vláda Maďarskej republiky je presvedčená, že existujúce systémy medzinárodných bilaterálnych a multilaterálnych zmlúv poskytujú dostatočný základ pre vzájomnú zákonnú a účinnú ochranu ľudských práv a slobôd vrátane práv osôb patriacich k národnostným menšinám. Tieto medzinárodné dokumenty, chránené kompetentnými inštitúciami po nadobudnutí účinnosti tvoria záruku vzájomných pravidiel, patriacich k právam a povinnostiam občanov zjednotenej Európy.