
FOTO SME -ĽUBOŠ PILC
aním stávkových kancelárií, obchodovaním a ďalšími činnosťami, nie je známe.
Podľa vyjadrení predstaviteľov Horizontu je to zahraničná spoločnosť, ktorá chce ostať až do zápisu do obchodného registra utajená.
V dôsledku preberania spoločnosti novým vlastníkom ostali pobočky B.M.G. Invest a Horizontu Slovakia v pondelok až do odvolania zatvorené. Prerušenie činnosti sa netýkalo všetkých aktivít. Napríklad v stávkovej kancelárii Gól v Košiciach tiež patriacej Horizontu včera popoludní vládla bežná pracovná atmosféra. Zamestnankyne prijímali tikety a ako povedali, mali aj peniaze na vyplácanie výhercov. Žiadne inštrukcie z centrály zatiaľ nedostali a výplaty im doteraz riadne chodili.
Podobne to vyzeralo aj v ďalšej pobočke na Námestí osloboditeľov, kde má Horizont rozľahlú budovu s herňou, stávkovou kanceláriou a bingom. Herňa aj stávková kancelária včera popoludní riadne fungovali.
Najznámejšou aktivitou skupiny je výber a zhodnocovanie peňazí od obyvateľstva. Podľa odhadov v súčasnosti spravujú B.M.G. Invest a Horizont Slovakia viac ako štyri miliardy korún. Úspech týchto spoločností pri výbere peňazí spočíva vo vysokých úrokoch a masívnej reklame. Tie sa pohybujú od 16 percent a v niektorých prípadoch ponúkajú aj štvor- až päťnásobne vyššie úroky ako banky.
„Úroky klesajú a ľudia hľadajú iné možnosti ako investovať. Slováci sú prehnane dôverčiví,“ povedal jeden z analytikov. Mnohí si neuvedomujú, že vysoké výnosy sú spojené aj s primeraným rizikom. Znehodnotenie investícií je podľa analytikov skôr sociálny problém tých, ktorých sa to týka, nie ekonomický.
Podľa analytikov je nezvyčajné, že spoločnosť prerušila svoju činnosť z dôvodu auditu. V bankách život nezastal ani vtedy, keď v nich investori vykonávali hĺbkovú kontrolu alebo pripravovali ozdravný plán.
Ako pre agentúru Sita povedal analytik Istrobanky Marek Senkovič, aktuálna situácia okolo spomínaných spoločností je podozrivá a signalizuje, že firmy majú problémy a môže im ísť o naťahovanie času.
B.M.G. Invest a Horizont sú označované ako nelicencované firmy, ktoré sa zaoberajú výberom a zhodnocovaním vkladov. Keďže žiadny dozorný orgán im nedal licenciu, nepodliehajú ani žiadnej kontrole štátu.
Aj keď sa vláda snažila ich činnosť dostať nejakým spôsobom pod kontrolu, definovať nelicencovaný subjekt pre potreby zákona sa nedá. Spoločnosti zaoberajúce sa touto činnosťou používajú rôzne spôsoby na výber a vyplácanie peňazí a keby ich štát chcel kontrolovať, obmedzil by podnikanie mnohých firiem.
„V nadväznosti na medializované skutočnosti týkajúce sa B.M.G. Invest a Horizont Slovakia Úrad pre finančný trh vyhlasuje, že v zmysle platnej legislatívy v súčasnom období nedisponuje žiadnymi právomocami vykonávať štátny dozor nad týmito subjektmi,“ uviedol úrad vo svojom stanovisku.
Podobne ani Národná banka Slovenska nemá dosah na tieto spoločnosti, keďže môže kontrolovať len tie spoločnosti, ktorým vydala licenciu.
Podľa ministra financií Františka Hajnoviča nemôže robiť ministerstvo nič iné, len tieto spoločnosti monitorovať. „Zatiaľ by som to nechcel posúvať do inej polohy než to je,“ povedal.
Doteraz úplne voľné podnikanie nebankových subjektov obmedzuje nový zákon o cenných papieroch a investičných službách. Ten im uložil povinnosť najskôr mať od úradu schválený prospekt investície. Úrad musí potom dodržiavanie tohto prospektu kontrolovať, rovnako aj hospodárenie spoločnosti. Podľa Františka Palka z ministerstva financií nie je možné, aby nebankové subjekty tento zákon obchádzali. „Inak zhromažďovať peniaze nie je možné. Ak to nejaká spoločnosť robí, tak nedovolene podniká. A to je už prípad pre orgány činné v trestnom konaní,“ povedal Palko.
Autor: GABRIEL KÁDASI, (kj, bro)