
Zdevastovaný kaštieľ nikto nechcel. FOTO SME – RICHARD FILIPKO
GALANTA – Úradník z ministerstva vnútra Gejza Petrík, ktorý má záujem o kaštieľ v Galante, neposlal podľa dohody 9,4 milióna korún na účet mesta. Mal tak urobiť do konca januára. „Peniaze neprišli. Odložil som termín do piatka. Ak peniaze nebudú, kaštieľ sa vráti späť mestu. Ale neviem, čo s ním budem robiť, rozpadáva sa,“ povedal primátor Galanty Ján Zárecsky.
Pred časom vznikli dohady, odkiaľ môže štátny úradník z ministerstva vnútra zobrať 9,4 milióna na kúpu kaštieľa a ďalších najmenej sto miliónov na jeho rekonštrukciu. „To je môj problém. Ja kupujem ako občan. Nemá to nič spoločné s mojou prácou v úrade,“ povedal Gejza Petrík.
Tvrdí, že má pripravený projekt. „Objekt treba oživiť, prevádzkovať. Prečo by som si nemohol zobrať úver, dať sa s niekým dokopy? Potom nebudem pracovať tu v úrade. Ale všetko okolo môjho záujmu o kaštieľ bolo dostatočne medializované, nemám čo dodať.“
V médiách sa doteraz hovorilo, že Gejza Petrík by chcel z kaštieľa urobiť kongresové centrum a peniaze chce získať od zahraničných investorov.
Nádherný kaštieľ postavili Esterházyovci a je dominantou mesta, no zhruba dvadsaťpäť rokov sa oň nik nestará. Je obohnaný hrdzavým plotom, opadáva z neho omietka, namiesto okien sú len drevené dosky. Zozadu má kaštieľ príjemný dvor, za ktorým je mestský park s niekoľkostoročnými stromami a pamätníkom Zoltánovi Kodályovi. Park slúži najmä psičkárom.
„Nám je jedno, kto kaštieľ kúpi, ak bude zrekonštruovaný. Rozpadáva sa, odkedy sa pamätám. Len viem, že tu bolo múzeum, nejaké krúžky,“ povedala slečna s troma malými psíkmi. Domáci vedia, že kaštieľ chce kúpiť nejaký úradník z ministerstva vnútra.
„Za prvej republiky tu bol okresný úrad. Po vojne okresný národný výbor. Kým v kaštieli sídlil úrad, budova sa trocha udržiavala. Neskôr firma z Ostravy urobila novú strechu a začala ho vysušovať. Lenže prišiel november, zastavil sa prílev peňazí a odvtedy to chátra,“ povedal Galanťan pán Doležal. Podľa neho bola pred pár rokmi v Galante aj prapravnučka Esterházyovcov. Keď videla, že do rekonštrukcie by musela dať veľa peňazí, o reštitúciu neprejavila záujem. „Potom ho chcel kúpiť niekto aj s parkom, ale to mu mesto nedovolilo.“
Oproti kaštieľu je pomerne rušná cesta a za ňou sídlisko. Kedysi to bola záhrada, ale komunisti na nej vystavali paneláky. Galanťanov nie veľmi pekný pohľad na dominantu mesta v dezolátnom stave hnevá, ale mesto na rekonštrukciu peniaze nemá.
Gejza Petrík je vedúcim odboru miestnej štátnej správy a samosprávy ministerstva vnútra. Podľa doteraz zverejnených informácií bol aj vo vládnej komisii, ktorá rozhodovala o grantoch z fondov Európskej únie. Pred dvoma rokmi sa snažil presvedčiť vedenie mesta Galanta, aby prispelo na rekonštrukciu mestského kaštieľa. Galanta nemala zvyšných 40 až 50 miliónov, s ktorými by sa podieľala na rekonštrukcii a neskôr ponúkala kaštieľ za korunu. Za takú cenu mal záujem o kaštieľ aj istý Rakúšan, ktorý tam chcel mať rodinné sídlo. Nakoniec mesto podpísalo zmluvu s Petríkom za 9,4 milióna.
Štátny tajomník ministerstva vnútra Ivan Budiak povedal, že Gejza Petrík by ako podnikateľ nemohol pracovať na ministerstve vnútra. Na jeho súkromnej aktivite však nevidí nič zlé, ani ak by k informáciám a kontaktom na investorov prišiel z pozície svojej funkcie. „Ja o tom viem len to, že mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj kaštieľa pánu Petríkovi a že by mal vstúpiť do spoločností so zahraničnou kapitálovou účasťou. Ak tak urobí, jednoznačne to bude konflikt záujmov a na ministerstve vnútra skončí. Pán Petrík si je toho vedomý – na túto tému sme spolu hovorili. Kým sa to neuskutoční, nevidím dôvod, aby som niečo riešil,“ povedal Budiak.
RICHARD FILIPKO