Hneď na to im zo škáry v lebke začnú rásť nové, uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Výmena i vývin parohov je pre organizmus jeleňa veľmi zložitý fyziologický proces, ktorý súvisí s hormonálnou činnosťou pohlavných orgánov.
Počas ruje je paroh nielen okrasou zástupcov silnejšej polovice jelenieho rodu v očiach ich nežnejších polovičiek, ale aj zbraňou v častých vzájomných súbojoch. V jeleních ruvačkách nejde obyčajne o klanie sa na život a na smrť, ale skôr o akýsi rituálny súboj, predvádzanie sa. Výskumy svedčia o tom, že iba vo veľmi málo prípadoch sa súboj o kráľa rujoviska skončí tragicky.
Mladému jeleňovi narastú pučnice v šiestom mesiaci života. Prvé parožie nie je nijakou okrasou, má obyčajne tvar nerozvetvených kmienkov - ihlíc - bez ružíc a dorastie v 14 mesiacoch jeho života. Vytĺka si ho v auguste až septembri druhého roku života. Ďalšie parožie má už ružicu a je rozvetvené, najčastejšie v stupni šestoráka alebo osmoráka. Maximálnu mohutnosť dosahuje, keď má jeleň desať až štrnásť rokov. Potom už sila, krása a počet vetiev na parohoch klesajú. Takýmto jeleňom hovoria poľovníci spiatočníci. (tasr)