SINGAPUR - Vyradenie bejzbalu a softbalu z programu OH v Londýne okrem iného ukázalo stratu vplyvu Spojených štátov na fungovanie Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Pozorovatelia to pripisujú najmä úplatkárskemu škandálu pri voľbe usporiadateľa ZOH 2002. "Podľa mňa sme z tohto hlasovania vyšli ako totálne porazení," vyhlásil Bob Ctvrtlik, jeden z troch členov MOV z USA.
"Mali sme kvalitne vypracovaný projekt kandidatúry, väčšiu podporu sme napriek tomu nedostali. Presadzujeme výraznejšie zastúpenie žien v športe a jeden zo športov, ktorý hrá najviac žien, vyradili z programu hier. Bejzbal je navyše naším národným koníčkom," poznamenal Ctvrtlik.
Rozhodnutie o vyradení dvoch pálkarských športov pociťujú Američania podľa ďalšej členky MOV Anity DeFrantzovej ako "veľmi bolestivé pre celé Spojené štáty".
A pritom ubehlo odvtedy len 20 rokov, keď mali USA hlavné slovo v MOV. "V minulosti sa nám niektoré veci podarili len preto, lebo sme boli Američania. Dlhý čas sme sa mohli spoliehať na silu svojich sponzorov. Nenadväzovali sme však medzinárodné kontakty, a to nám teraz svet vracia," zhodnotil situáciu Ctvrtlik. Americký olympijský výbor nemohol počítať ani s vládnou podporou. Administratíva prezidenta Georgea Busha sa zdiskreditovala už v mnohých častiach sveta, a na rozdiel od Paríža, Madridu aj víťazného Londýna, neprišiel žiadny jej zástupca podporiť kandidatúru New Yorku. "Veľa vecí ide proti nám. Po geopolitickej stránke plávame proti prúdu," povedal Ctvrtlik. (tasr)