Aj nemajetní môžu študovať na slávnej americkej univerzite

Katarína Mathernová je ekonomickou poradkyňou vicepremiéra Ivana Mikloša. Jej kariéru ovplyvnilo mnoho vecí - jednou z nich je štúdium na jednej z najznámejších amerických univerzít - Michigane. Štúdium si vybavila sama. Vypýtala si prihlášky z troch ...


Hoci náklady na štúdium a život v USA sú pre našinca veľmi vysoké, na veľké a slávne univerzity (Harvard, Cambridge, Oxford či Yale) sa môžete dostať, aj keď nemáte na konte milióny. Práve veľké univerzity (ktoré majú poriadne vysoké školné) totiž udeľujú zaujímavé štipendiá pre výborných študentov, športovcov a deti zo sociálne slabších rodín.



Sadnite si k internetu a na webových stránkach univerzít si vyberte pre seba vhodný študijný program. Potom požiadajte univerzitu o možnosť študovať na jej pôde zvolený odbor. Ak má táto inštitúcia povolenie na prijímanie zahraničných študentov od imigračného úradu, pošle vám akceptačný list. Už v tejto fáze môžete ušetriť tým, že požiadate o odpustenie poplatku za vybavenie vašej žiadosti (ak vám vyhovejú, je šanca, že štipendium získate, a naopak). (gal) FOTO – ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Katarína Mathernová je ekonomickou poradkyňou vicepremiéra Ivana Mikloša. Jej kariéru ovplyvnilo mnoho vecí - jednou z nich je štúdium na jednej z najznámejších amerických univerzít - Michigane. Štúdium si vybavila sama. Vypýtala si prihlášky z troch známych univerzít v USA, vyplnila ich a absolvovala prijímací proces. Ten jej zabral vraj štyri mesiace života.

Aby uspela, musela doložiť výsledky skúšok na našej právnickej fakulte, napísať esej, prečo chce študovať práve tam a čo chce dosiahnuť, pridať písomné odporúčania od profesorov a výborne zložiť test z angličtiny na americkej ambasáde v Budapešti.

„Bolo to namáhavé a vyžadovalo to veľké úsilie, veľa voľných večerov a víkendov,“ tvrdí Katarína. Jej úsilie sa však vyplatilo, prijali ju na všetky tri univerzity. Len jedna jej však bola ochotná poskytnúť plné štipendium - Michigan, a preto začala študovať tam.

SkryťVypnúť reklamu

O štúdiu Katarína hovorí: „Bolo úžasne ťažké. Americký pohľad na právo je úplne odlišný od európskeho. Aj systém učenia bol iný. U nás sa memorujú paragrafy, tam vás nútia zamýšľať sa. Pravidlá sme sa učili cez prípady, formou diskusie. Od študentov sa očakávalo, že sa pripravia ešte pred hodinou, aby vedeli s profesorom diskutovať, a preto sme každý deň dostali 20-30 strán materiálu na ďalší deň. Ak sa človek počas semestra neučil, nemohol to dobehnúť.“

Podľa Kataríny bol tvrdým orieškom i jazyk. Hoci po anglicky vedela výborne, právnický žargón bol taký ťažký, že sa ho museli učiť aj Američania. Pre ňu to však bola výzva, ktorá ju fascinovala a ktorú úspešne zvládla. Po roku štúdia školu ukončila s titulom Master of Law a začala si hľadať v Amerike prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Absolvovala trojročnú prax v známej právnickej firme vo Washingtone, neskôr pracovala päť rokov na právnom oddelení Svetovej banky. Dva roky v právnickej firme v Londýne.

„Medzitým sa u nás udiali voľby, v ktorých vyhrala koalícia a vicepremiér Mikloš ma oslovil so žiadosťou, aby som prišla na Slovensko. Tak som sa stala jeho poradkyňou.“ Na margo slovenských študentov, ktorí uvažujú o štúdiu v zahraničí, Katarína hovorí: „Určite berú aj študentov zo Slovenska. Ale vyžaduje to veľa úsilia, prípravy a húževnatosti. Nemať vopred pocit prehry a skepsy, ktorý je na Slovensku takmer geneticky daný. Svoj osud držíte vo vlastných rukách a dostanete sa až tam, na čo máte, len sa musíte snažiť.“ SOŇA REBROVÁ

SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ

Cudzí štátny príslušník vstupujúci na územie USA musí predložiť pas, vízum, a tzv. Certificate of Eligibility. Ostatné formuláre dostanete pri vstupe do USA. Tieto dokumenty potvrdzujú váš legálny štatút. Budete ich potrebovať v prípade vycestovania z USA a opätovného návratu do USA. Je dôležité, aby tieto dokumenty boli stále platné. Vízum môžete získať na Veľvyslanectve USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Vízum však ešte neoprávňuje na vstup do USA, toto povolenie udeľuje prisťahovalecký pracovník na hraniciach. Imigračná a naturalizačná služba tiež určuje, ako dlho môžete v USA zostať. Pre študentov je vízum F-1 alebo J-1 (to sú výmenné pobyty, čo môžu byť aj študenti), víza F-2 a J-2 sú pre rodinných príslušníkov držiteľov víz F-1 a J-1.

Poplatok za udelenie víza: 45 USD (cca 2250 Sk). Žiadatelia o víza zaplatia ekvivalentnú sumu v slovenských korunách v ktorejkoľvek pobočke Tatrabanky na Slovensku.

Doklady na udelenie študentských víz:

* pas platný najmenej 6 mesiacov po skončení pobytu v USA

* formulár Certificate of Eligibility for Non-Immigrant Status, ktorý vydala vysoká škola

* fotografiu 5 x 5 cm

* doklad (v angličtine) o finančnom zabezpečení (potvrdenie z banky o presnej sume, ktorú máte k dispozícii na hradenie svojich študijných nákladov, napríklad preložený výpis z účtu.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že vás bude finančne podporovať niekto iný, potrebujete potvrdenie z banky, kde má tento človek otvorený účet alebo vyhlásenie sponzora o podmienkach udelenia štipendia. Ak je sponzorom škola, uveďte to vo formulári I-20).

Školné: Školné na univerzitách sa pohybuje od 200 000 až po 1,5 milióna korún ročne.

Cena za letenku: 15 000 - 30 000,-Sk

Životné náklady: Ubytovanie, jedlo, poistenie, literatúra a iné drobné výdavky vyjdú ďalších asi 500 000 ročne.

Bližšie informácie:

Viac informácií o procese žiadania o americké víza môžete získať na internetovej stránke www.usembassy.sk (gal)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 516
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 186
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 826
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 980
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 676
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 786
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu