Polícia hľadá dôkazy všade. Neďaleko miesta výbuchu autobusu prezerala aj smetiaky. FOTO - REUTERS
LONDÝN - Vyšetrovanie štvrtkového teroristického útoku, pri ktorom v Londýne v rannej dopravnej špičke vybuchli štyri bomby, sa premenilo na doteraz najväčší hon na masových vrahov v histórii Británie. Z doterajších poznatkov polície vyplýva, že atentáty boli detailne naplánovanou a presne koordinovanou akciou teroristickej skupiny.
Polícia zmenila časy jednotlivých výbuchov v metre. Podľa vyšetrovateľov sa odohrali v rozmedzí iba päťdesiatich sekúnd.
Štvrtá explózia, ktorá o niečo neskoršie odtrhla strechu dvojposchodového autobusu, pravdepodobne mohla nastať, keď sa jeden z teroristov presunul na miesto plánovaného útoku a svoju nálož odpálil predčasne.
Výbuchy zabili štyridsaťdeväť ľudí a okolo sedemsto zranili. Isté je, že počet obetí narastie, úrady hovoria o možných ôsmich desiatkach mŕtvych. V ťažko dostupnom mieste v tuneli metra pod stanicou King's Cross je podľa záchranárov v troskách vagónov okolo dvadsať tiel. Včera sa podarilo niekoľko ďalších vyniesť von.
Zo 65 ranených, ktorých ošetrujú londýnske nemocnice, bolo včera pätnásť v kritickom stave. Asi tridsať ľudí bolo stále nezvestných.
Horúčkovité pátranie, na ktorom sa zúčastňuje vyše tisíc vyšetrovateľov, včera prinieslo prvé presnejšie informácie o priebehu a charaktere útoku. Podľa londýnskej polície nálože v metre aktivovali na diaľku, napríklad prostredníctvom mobilného telefónu. Výbušnina, najskôr plastická trhavina o váhe asi štyroch kíl, mohla byť umiestnená v malej batožine, ktorú teroristi nechali vo vagónoch metra. Odpálenie náloží potom bolo presne časovo synchronizované.
Taký scenár vylučuje domácky vyrobené bomby v rukách amatérov a podľa policajtov sa naopak mimoriadne blíži niektorým predchádzajúcim úderom al-Káidy, predovšetkým útoku na Madrid z minuloročného marca.
"Nesie to všetky znaky al-Káidy," potvrdil v televízii šéf londýnskej polície Ian Blair.
Napriek istote, s ktorou zástupcovia bezpečnostných zložiek v médiách vystupujú, je na ich strane zreteľná nervozita z možných ďalších útokov. Na rozdiel od Madridu, kde sa podarilo teroristov pomerne rýchlo vypátrať, londýnska polícia zatiaľ iba tápe.
V médiách sa medzitým objavili dve celkom protichodné teórie. Podľa denníka Daily Telegraph, ktorý sa odvoláva na vládne zdroje, za útokmi stojí v zahraničí zostavená malá bunka al-Káidy, ktorá sa do Británie dostala na falošné pasy.
Včerajšie vydanie Sunday Times oproti tomu tvrdí, že to bola domáca britská skupina, ktorá v zahraničí prešla výcvikom. Túto verziu pre BBC potvrdil aj bývalý šéf londýnskej polície lord Stevens.
Po celej Británii sa už včera konali omše za obete útokov. V prítomnosti kráľovnej sa konala omša vo Wesminterskom opátstve. Tento štvrtok, napoludnie miestneho času, si uctí Británia ich pamiatku dvomi minútami ticha.
Fakty
* štyri útoky si zatiaľ vyžiadali 49 mŕtvych a 700 zranených (niekoľko osôb je v nemocniciach v kritickom stave). Podľa polície sa počet mŕtvych asi zvýši, pretože záchranári sa ešte nedostali ku všetkým obetiam v jednom z tunelov metra
* medzi zranenými je údajne veľa cudzincov
* doteraz žiadneho mŕtveho neidentifikovali
* nezvestných je asi 25 ľudí
* každá bomba obsahovala asi päť kilogramov veľmi silnej výbušniny, polícia jej typ ešte neurčila
* nálože boli pravdepodobne na sedadle v každom vagóne metra, v prípade autobusu asi na podlahe
* podľa polície zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že išlo o samovražedné útoky
* policajný veliteľ Ian Blair povedal, že páchateľov bolo viac ako jeden - niektorí odborníci hovoria, že za atentátmi musí stáť veľká skupina
* polícia zatiaľ v súvilosti s útokom nikoho nezatkla
* k útokom sa na internete prihlásili dve islamské skupiny napojené na teroristickú sieť al-Káida. Už vo štvrtok sa k atentátom prihlásila doteraz neznáma formácia Tajná skupina džihádu a al-Káidy v Európe, v sobotu sa pridala ďalšia islamistická skupina Brigáda Abú Háfisa Masrího - európska divízia
* útoky podľa oficiálnych britských činiteľov nesú "všetky známky práce al-Káidy"
(čtk)