BRUSEL - Začiatkom tohto týždňa sa budú pred ministrami financií štátov Európskej únie zodpovedať Taliansko a Portugalsko za výšku svojich dlhov. V prípade Talianska sa očakáva politická zhoda týkajúca sa začatia disciplinárneho konania proti krajine za vysoký rozpočtový deficit. Oficiálne rozhodnutie o disciplinárnom konaní by malo byť vynesené až na najbližšej rade ministrov v septembri, lebo až potom vstúpi do platnosti uvoľnenejší Pakt stability.
Deficit Talianska má byť aj tento rok privysoký - 3,6 percenta a budúci rok 4,6 percenta - je výrazne nad povolenou hranicou troch percent hrubého domáceho produktu. Keďže nejde o dočasné prekročenie povolenej hranice ani o výnimočnú udalosť, nemôže Taliansko očakávať ani po uvoľnení Paktu stability benevolenciu únie. Taliansko v utorok predloží plán na redukciu deficitu. Európska komisia dala Rímu čas do konca roka 2007, aby skonsolidoval svoje štátne financie.
Na pranier sa pre extrémne vysoký tohtoročný deficit 6,2 percenta dostalo aj Portugalsko. Po varovaní komisie Lisabon prisľúbil reformu štátnej správy, ktorá by mala v najbližších rokoch priniesť zníženie mzdových nákladov a zmenu dôchodkového systému.