V maďarskej metropole Budapešti rastú najmä ceny nehnuteľností a ich prenájmu. Drahé začínajú byť už aj pre cudzincov. V rebríčku najdrahších miest sa Budapešť posunula len za posledný rok o desať priečok vyššie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BUDAPEŠŤ - Krajiny strednej a východnej Európy, ktoré bývali vďaka kurzu domácej meny oproti euru lacným rajom pre cudzincov najmä zo Západu, sú stále drahšie. Nepociťujú to len zahraniční turisti, ale aj cudzí občania pracujúci v krajinách tzv. novej Európy
"Všetci cudzinci platení v dolároch alebo v eurách si len ťažko udržiavajú životnú úroveň," povedal napríklad agentúre AFP peruánsky diplomat v Budapešti Luis Luna. Zahraniční pracovníci v Maďarsku, Českej republike, Poľsku, Slovinsku a na Slovensku stratili za rok až 30 percent kúpnej sily, a to hlavne vďaka rastu cien nehnuteľností, myslí si Luna. "Môj byt, za ktorý som ešte pred rokom platil 800 dolárov mesačne, ma teraz stojí 1000 dolárov," hovorí.
V poslednom hodnotení najdrahších miest v Európe, ktoré robí každý rok anglický úrad Mercer Human Resoursec Consulting, sa všetky hlavné mestá krajín strednej a východnej Európy posunuli o niekoľko priečok vyššie.
Budapešť vystúpila z 34. na 24. miesto, Praha zo 49. na 28., Bratislava zo 44 na 31. a Varšava sa vyšplhala zo 76. priečky na 27. Ako kritériá hodnotenia sa berú napríklad ceny nehnuteľností, životné náklady, kvalita verejných služieb a priemerný príjem na obyvateľa.
Počas jedného roku sa česká koruna zhodnotila oproti doláru o 20 percent, poľský zlotý tiež o 20 percent a oproti euru o 30 percent. Slovenská mena si polepšila zhruba o rovnakú úroveň. "Hodnotenie výmenného kurzu domácich mien sa riadi stúpajúcimi životnými nákladmi," hovorí analytik pobočky Volskbank v Prahe Vladimír Pikora.
Krajiny strednej a východnej Európy, na ktoré sa prednostne zameriavali priame zahraničné investície už pred rozšírením Európskej únie, zaznamenávajú prílev kapitálu, ktorý posilňuje miestne burzy a spôsobuje rast cien, vysvetľujú odborníci.
Podľa nich je zhodnocovanie národných mien oproti veľkým medzinárodným menám - doláru, euru, libre a jenu - znamením, že nová Európa dobieha tú "starú".
"Krajiny strednej a východnej Európy sa stále viac začleňujú do bývalej európskej pätnástky a zhodnocovanie ich národných mien je prirodzeným vývojovým procesom," vysvetľuje analytik Erste Bank v Budapešti Orsolya Nyeste. "Zmena sa pritom odohráva v prospech obyvateľov týchto krajín, ktorých kúpna sila stúpa, hlavne keď cestujú do krajín Európskej únie," dodal. (čtk)