ká veľmoc sa blahosklonne usmievala - takých máme.
Keňania už brzdia dolárové prestupy
V Keni mali rovnaké pravidlo ako v USA, na vrcholné podujatie išli traja najlepší a dosť. Cherono mal slabší deň, žiadnu výnimku si nevypapuľoval.
Urazený bežec skočil na zlatonosnú udicu petrodolárového Kataru. Ani nie mesiac pred šampionátom 2003 na Stade de France sa stal občanom emirátu. Keňa bez všetkého s prestupom súhlasila.
Cheronom síce lomcoval hnev, ale kľúčovú úlohu zohrali doláriky. Dostal okamžite milión dolárov a záruku tisícdolárovej mesačnej doživotnej renty. Kenskí funkcionári vraj tiež nevyšli naprázdno.
V africkej atletickej veľmoci bolo z toho riadne rušno, prípadom sa zaoberala i vláda. Pre vlaňajšími aténskymi OH kenský olympijský výbor na čele s legendárnym Kipčogem Keinom odkázal Kataru a Šahínovi rezolútne nie.
Prípady prestupov sa množili. Afričania zašli ešte ďalej, svojim bývalým krajanom zatrhli trénovať vo výborne vybavených centrách v ideálnej nadmorskej výške.
Katarčan mal chuť, ale nie podporu
Chereno už s islamským meno Saif Saíd Šahín na majstrovstvách v Paríži bývalých krajanov doslova zdeptal a ponížil. V stípli Keňania zvíťazili na všetkých svetových šampionátoch od roku 1991 (v Aténach 1997 obsadili stupeň víťazov kompletne). Na olympiáde brali zlato od šesťdesiateho ôsmeho (v rokoch 1976 a 1980 Keňa OH bojkotovala), vlani v Aténach získali všetky medaily. Pravda, Šahín chýbal.
Katarský občan sa naštval po druhýkrát. Hneď po olympiáde zabehol v Bruseli svetový rekord 7:53,63 min. Šahín mal chuť i plán na jeho zlepšenie aj v piatok v Ríme. Na to však potreboval výdatnú pomoc bývalých krajanov. A tí si asi povedali - figu borovú.
Veľmi dlho bežali v tempe na svetový rekord, ibaže nepomáhali Šahínovi, ale sami sebe. Po dvoch kilometroch bolo jasné, že z rekordu nič nebude. Dvesto metrov pred cieľom sa zdalo isté - Šahín nevyhrá.
Koech prehral o stotinky, svoje však dosiahol
Tretí z olympiády Paul Kipsiele Koech nechal robiť tempo Katarčana. Šahín si to všimol neskoro, ale spamätal sa, tiež ho prestal zaujímať najlepší čas histórie.
Keňan na poslednej prekážke mierne zakopol, čo ho zrejme stálo víťazstvo, lebo svetový rekordér ukážkovým predklonom súpera o tri stotiny zdolal. Koecha to iste mrzelo, ale beztak dosiahol svoje. Kvalifikoval sa na majstrovstvá sveta, lebo na kenskom šampionáte skončil v poli premožených. Africká veľmoc po skúsenostiach s exodom vytrvalcov a bežkýň do všetkých kútov sveta - Lagat reprezentuje USA, Abeylegessová zabehla svetový rekord na 5000 m za Turecko - zmúdrela. Zo šampionátu cestujú na vrcholy dvaja, tretie miesto nechávajú otvorené pre atléta s najlepšou výkonnosťou.
Skvelé časy aj bez réžie
Napriek viditeľnému spomaleniu tempa zabehol Šahín piaty najlepší čas histórie 7:56,34 min, Koech šiesty. Prvá desiatka sveta má zvláštne zloženie, je v nej osem Keňanov, lenže im nepatria prvé dve miesta. Za Šahínom je Maročan Boulami (7:55,28), dopingový hriešnik, ktorý však už v tejto sezóne môže súťažiť. V Ríme skončil štvrtý s výborným časom 8:04,92.
Preteky Golden Gala dokázali, že veľkú súťaž nerobí zinscenovaný útok na rekord, ale ostrý súboj. Napokon, veľa nechýbalo a v talianskej metropole sa práve z takého mohol zrodiť vytúžený najlepší čas histórie. Iste by bol cennejší ako nasilu zrežírovaný.