Premiér a predseda SDKÚ sa vracia na bicykel. FOTO PRE SME - MICHAL FRANK |
V Brezovičke v okrese Sabinov už zopár ľudí pred krčmou netrpezlivo čakalo na príchod pelotónu a šomralo, že Dzurindu chcel privítať aj susedný Nižný Slavkov. "Hrajú len také divadielko. Tam voľby vyhráva s prevahou Vlado. A teraz vítajú Dzurindu v krojoch. Aj v Brezovici volili HZDS. U nás, v Lipanoch a v Polome, stabilne dostávajú hlasy SDKÚ a KDH," hovorí brat starostu Peter Tomčufčík.
Dzurindu po príchode obkľúčili najmä ženy a deti. "Medzi vami sa cítim lepšie ako v parlamente," usmieval sa.
"Len keby ste ten plyn a elektriku stále nezdražovali," posťažovala si starenka z hlúčiku. "Už by nemali ísť hore," ubezpečoval ju premiér. "Pravda, keď sa svet nezblázni. Ako som videl, nežijete si až tak zle. Videl som tu veľa krásnych, nových domov," povedal, čo videl cestou.
Dedinčania sa sťažovali na nízke platy, dôchodky, poukazovali na šafárenie v štáte, na mizerné zdravotníctvo či na zbytočnú byrokraciu. "Pani zlatá, na tom, čo sa na Slovensku deje, máme každý svoj podiel. Ja som len jeden, tiež mám len sedem dní, dvadsaťštyri hodín denne. Snažíme sa, aby sa na posty dostávali najlepší ľudia, ale to máte ako v rodine - jedno decko vás poslúcha viac, druhé menej."
S podobnými problémami sa obracali na premiéra aj v Toryse. "Robíte politiku len pre kapitalistov, nie pre chudobných. Skúste žiť z môjho dôchodku," čertil sa 92-ročný Bartolomej Skaladý. "Môj ocko má o rok menej. A tiež ma tak cvičí ako teraz vy. Viete, vy máte doma rodinný rozpočet, ja zodpovedám za štátny. Trend je dôležitý, a ten je dobrý," oponoval Dzurinda.
Na otázku SME, prečo zastávky cyklotrasy tvorili obce, kde má SDKÚ najviac prívržencov, odpovedal: "Mýlite sa. V Brutovciach sme získali 3,7 percenta voličov. Chystám sa do Mečiarovho ido Ficovho kraja. Ja mám ľudí všade rád."
K firme, ktorá prevzala dlh SDKÚ vo výške 22 miliónov Sk, sa premiér opäť nechcel vyjadriť. "Parlament veľkou väčšinou potvrdil čisté, zákonné financovanie SDKÚ. To je moja odpoveď na vašu otázku."