
Z Európanov prichádzajú do Austrálie najmä Česi a Slováci.
FOTO – ARCHÍV
„Každým rokom sa naša profesionalita zvyšuje,“ hovorí generálna riaditeľka firmy Elvíra Chadimová. Za svoj najväčší úspech a zároveň zadosťučinenie považuje to, že dnes už žiadosti vybavujú aj na diaľku. „Niekedy klienta ani nevidíme. Pošleme im zmluvu, oni ju podpíšu, všetko sa uhradí. Svedčí to o tom, že nám dôverujú.“
Dominuje Austrália
Dominantou ich ponuky je už dlhé roky Austrália. Aj preto, že práve táto krajina sa rozhodla urobiť zo vzdelávania prosperujúci obchod a v roku 1992 sa začala riadiť Education Export Program, ktorý mal za úlohu priviesť do škôl európskych študentov. A že sa im to naozaj darí, dokazuje i fakt, že dnes je v Austrálii vzdelávanie tretím najvýnosnejším biznisom.
Z Európy odchádza do Austrálie najväčší počet študentov práve z Českej a zo Slovenskej republiky. Za minulý rok ich bolo 1400.
Čo si vyberajú študenti
Záujem je však aj o Veľkú Britániu, USA, Rakúsko, Nemecko, Maltu, Španielsko (tam je to pre nás finančne výhodné), Anglicko, Írsko. Ale môžu ísť študovať kdekoľvek – aj do Dominikánskej či Juhoafrickej republiky. PTK Echo má zmluvne podchytených 22 krajín.
Ak majú študenti záujem o krátkodobé alebo jazykové kurzy, vyberajú si bližšie destinácie, ak o dlhodobejšie štúdium (či už jazyka, alebo odborné), neváhajú ísť aj do vzdialenejších končín.
Z jazykov dominuje anglický, nemecký a španielsky, nižší záujem je o francúzštinu.
„Do zahraničia odchádzajú najmä tí študenti, ktorí skončili naše vysoké školy, čerství absolventi alebo tí, čo sa na naše školy nedostali. Niektorí sa jednoducho rozhodnú, že chcú študovať v zahraničí,“ hovorí Mirka Križanová z PTK Echo. „Spolupracujeme výlučne s akreditovanými školami, lebo ak škola nie je akreditovaná, mohol by študent o svoje peniaze prísť.“
Aj príbehov zažili dosť - niektoré smutné, iné veselé. Nedávno, pred Vianocami sa mladý pár strašne chcel dostať do Austrálie - a tak agentúra zabojovala a formality vybavila v rekordnom čase. „A tento týždeň nám volali, že ona je v druhom stave, a preto prerušujú štúdium a vracajú sa domov,“ usmieva sa Križanová.
V zahraničí sa lepšie študuje jazyk
Marcela Šmondrková, ktorá práve študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave, sa tiež rozhodla prerušiť štúdium a ísť na rok do zahraničia: „Viete, bývala som s rodičmi rok v Argentíne a naučila som sa výborne po španielsky. A hoci na našej škole učia angličtinu dobre, mám pocit, že v zahraničí sa naučím viac. Preto na rok odchádzam na austrálsku školu.“
Devätnásťročná Barbora je v Sydney asi dva týždne. Hovorí, že sa jej na škole páči, ale vraj majú Austrálčania „hrozný prízvuk“.
„Ale už im rozumiem a dokážem aj konverzovať. Našla som si dobré ubytovanie, lacnejšie obchody a dnes som si konečne i poleňošila na pláži,“ zdôverila sa e-mailom. Cestu jej dohodla agentúra ANO, s ktorou je stále v kontakte. Svoje rozhodnutie odísť neľutuje.
Politická situácia ako ukazovateľ
V PTK Echo tvrdia, že najlepším ukazovateľom odchodu študentov je politická situácia na Slovensku. Ak sa zhoršuje, študenti hromadne odchádzajú. Ak je o niečo lepšia, ich cestovanie sa obmedzí.
Podľa ich štatistík asi 20 percent študentov ostane v krajine, kde sa rozhodli študovať. Ostatní sa tiež tak rýchlo nevrátia, väčšinou pendlujú hore-dole medzi krajinami. „Študujú, niektorí pracujú,“ hovorí Chadimová. „Ak sa aj vrátia, ostanú len krátky čas a potom znovu odídu.“
O tom, ako nás reprezentujú slovenskí študenti v zahraničí, dôverne prezradí: „Austrálske školy tvrdia, že naši študenti sú tak dobre pripravení a tak rýchlo sa učia, že ostatným zdvihli latku.“
SOŇA REBROVÁ