Súkromné agentúry sprostredkujú štúdium za pár týždňov

Zo súkromných agentúr, sprostredkujúcich vzdelávanie v zahraničí, pôsobí na Slovensku i v Čechách najdlhšie agentúra PTK Echo. Svoju činnosť začala na žiadosť austrálskej školy už v roku 1992, dnes má desať filiálok a do sto zamestnancov.


Z Európanov prichádzajú do Austrálie najmä Česi a Slováci.



FOTO – ARCHÍV

„Každým rokom sa naša profesionalita zvyšuje,“ hovorí generálna riaditeľka firmy Elvíra Chadimová. Za svoj najväčší úspech a zároveň zadosťučinenie považuje to, že dnes už žiadosti vybavujú aj na diaľku. „Niekedy klienta ani nevidíme. Pošleme im zmluvu, oni ju podpíšu, všetko sa uhradí. Svedčí to o tom, že nám dôverujú.“

Dominuje Austrália

Dominantou ich ponuky je už dlhé roky Austrália. Aj preto, že práve táto krajina sa rozhodla urobiť zo vzdelávania prosperujúci obchod a v roku 1992 sa začala riadiť Education Export Program, ktorý mal za úlohu priviesť do škôl európskych študentov. A že sa im to naozaj darí, dokazuje i fakt, že dnes je v Austrálii vzdelávanie tretím najvýnosnejším biznisom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z Európy odchádza do Austrálie najväčší počet študentov práve z Českej a zo Slovenskej republiky. Za minulý rok ich bolo 1400.

Čo si vyberajú študenti

Záujem je však aj o Veľkú Britániu, USA, Rakúsko, Nemecko, Maltu, Španielsko (tam je to pre nás finančne výhodné), Anglicko, Írsko. Ale môžu ísť študovať kdekoľvek – aj do Dominikánskej či Juhoafrickej republiky. PTK Echo má zmluvne podchytených 22 krajín.

Ak majú študenti záujem o krátkodobé alebo jazykové kurzy, vyberajú si bližšie destinácie, ak o dlhodobejšie štúdium (či už jazyka, alebo odborné), neváhajú ísť aj do vzdialenejších končín.

Z jazykov dominuje anglický, nemecký a španielsky, nižší záujem je o francúzštinu.

„Do zahraničia odchádzajú najmä tí študenti, ktorí skončili naše vysoké školy, čerství absolventi alebo tí, čo sa na naše školy nedostali. Niektorí sa jednoducho rozhodnú, že chcú študovať v zahraničí,“ hovorí Mirka Križanová z PTK Echo. „Spolupracujeme výlučne s akreditovanými školami, lebo ak škola nie je akreditovaná, mohol by študent o svoje peniaze prísť.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj príbehov zažili dosť - niektoré smutné, iné veselé. Nedávno, pred Vianocami sa mladý pár strašne chcel dostať do Austrálie - a tak agentúra zabojovala a formality vybavila v rekordnom čase. „A tento týždeň nám volali, že ona je v druhom stave, a preto prerušujú štúdium a vracajú sa domov,“ usmieva sa Križanová.

V zahraničí sa lepšie študuje jazyk

Marcela Šmondrková, ktorá práve študuje na Ekonomickej univerzite v Bratislave, sa tiež rozhodla prerušiť štúdium a ísť na rok do zahraničia: „Viete, bývala som s rodičmi rok v Argentíne a naučila som sa výborne po španielsky. A hoci na našej škole učia angličtinu dobre, mám pocit, že v zahraničí sa naučím viac. Preto na rok odchádzam na austrálsku školu.“

Devätnásťročná Barbora je v Sydney asi dva týždne. Hovorí, že sa jej na škole páči, ale vraj majú Austrálčania „hrozný prízvuk“.

SkryťVypnúť reklamu

„Ale už im rozumiem a dokážem aj konverzovať. Našla som si dobré ubytovanie, lacnejšie obchody a dnes som si konečne i poleňošila na pláži,“ zdôverila sa e-mailom. Cestu jej dohodla agentúra ANO, s ktorou je stále v kontakte. Svoje rozhodnutie odísť neľutuje.

Politická situácia ako ukazovateľ

V PTK Echo tvrdia, že najlepším ukazovateľom odchodu študentov je politická situácia na Slovensku. Ak sa zhoršuje, študenti hromadne odchádzajú. Ak je o niečo lepšia, ich cestovanie sa obmedzí.

Podľa ich štatistík asi 20 percent študentov ostane v krajine, kde sa rozhodli študovať. Ostatní sa tiež tak rýchlo nevrátia, väčšinou pendlujú hore-dole medzi krajinami. „Študujú, niektorí pracujú,“ hovorí Chadimová. „Ak sa aj vrátia, ostanú len krátky čas a potom znovu odídu.“

SkryťVypnúť reklamu

O tom, ako nás reprezentujú slovenskí študenti v zahraničí, dôverne prezradí: „Austrálske školy tvrdia, že naši študenti sú tak dobre pripravení a tak rýchlo sa učia, že ostatným zdvihli latku.“

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 561
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 279
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 065
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 243
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 925
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 845
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 415
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu