
Oxford – britská univerzita, za ktorú zaplatíte školné 1,5 milióna korún ročne. Napriek tomu, že školy vo Veľkej Británii sú na naše pomery drahé, minulý rok udelila Britská ambasáda na Slovensku až 1300 študijných víz.
FOTO – CHRIS DONAGHUE, OXFORD
Štúdiu v zahraničí sa dnes medze nekladú. Čoraz viac slovenských študentov odchádza za hranice - len minulý rok ich odišlo takmer 7500 do Čiech, Austrálie, Kanady, Nemecka a Veľkej Británie. Na našich vysokých školách je totiž miesto len pre niečo vyše 20 000 študentov. I to je jeden z dôvodov, prečo študenti využívajú každú možnosť, ktorá im otvára brány do sveta - výmenné pobyty, jazykové kurzy, štúdium na stredných i vysokých školách. Cesta k nim je trojaká.
Mimovládne organizácie
Ak študent nemá dosť peňazí, aby si štúdium v zahraničí platil sám, spravidla využíva služby mimovládnych organizácií, prípadne slovenských vysokých škôl. Výhodou, ktorú cez ne môže získať, je čiastočné alebo úplné štipendium, a teda výrazné zníženie nákladov na školné. O štipendiá na zahraničných školách je však veľký záujem, a tak sa ujdú len tým, čo zvíťazia v konkurze. Zhruba tretina, niekedy až polovica žiadateľov štipendiá nedostane. V minulom školskom roku bol najväčší záujem o štipendiá v Nemecku (226 uchádzačov, štipendium získalo 100 osôb), v Česku (147/70) a Rusku (108/78).
Nevýhodou tejto „cesty“ je pomerne dlhé vybavovanie štúdia - asi jeden rok.
Súkromné agentúry
Rýchlejšia (dva až štyri mesiace), ale cenovo náročná, je druhá cesta. Súkromné agentúry, ktoré za minimálny - tie lepšie za žiadny - poplatok sprostredkujú platené štúdium v zahraničí. Školné je však na naše pomery dosť drahé - celkové náklady na štúdium v zahraničí sa pohybujú od 50 000 korún vyššie. Ak sa rozhodujete, do ktorej školy (pomocou koho!) investujete svoje peniaze, platí staré známe pravidlo - dôveruj, ale preveruj. V zahraničí je totiž vzdelávanie „biznis“, v ktorom sa točia veľké peniaze a môže sa stať, že tie vaše sa u kohosi „stratia“.
Na našom vzdelávacom trhu v súčasnosti už pôsobia desiatky agentúr a niekedy je ťažké sa medzi nimi zorientovať (pozri článok Profesionálna agentúra má). Agent-začiatočník (väčšinou študent, ktorý sa práve vrátil zo štúdia v zahraničí) má síce cennú osobnú skúsenosť, ale bude zrejme ponúkať štúdium len na tej škole, na ktorej sám študoval. Jeho skúsenosti s vybavovaním ešte nie sú dosť bohaté a môže sa stať, že narobí chyby, ktorým ste mohli predísť.
Naopak, dobre zabehnutá agentúra má už takú prax, že za vás vybaví takmer všetko a pritom vás nemusí ani vidieť. Všetky svoje služby poskytuje bezplatne - je totiž financovaná zahraničnými školami, ktoré jej za vás (ako platiaceho študenta) zaplatia.
Vybav si sám
Posledná cesta je pre tých šikovnejších a jazykovo zdatných študentov. Tí si totiž dokážu štúdium v zahraničí vybaviť aj sami – počnúc prihláškou na školu, vybavením víz i obstaraním letenky a ubytovania.
SOŇA REBROVÁ
www.stipendia-projekty.sk