Politici pri hľadaní vinníkov mieria jednoznačne. "Útok nesie všetky známky al-Káidy," povedal britský šéf diplomacie Jack Straw. Polícia nevylučuje žiadnu stopu a opatrne pripúšťa, že útok má rukopis najobávanejšiej teroristickej skupiny.
"Nájsť útočníkov je ako hľadať ihlu v kope sena," povedal včera pre BBC britský minister vnútra Charles Clarke. "Ihlou" môže byť čokoľvek. Pri odsúdení atentátnika z americkej Oklahomy Timothyho McVeigha pomohla účtenka, ktorá dokázala, že kúpil jednu tonu látky potrebnej na výrobu výbušniny použitej pri útoku. "Seno" je pre policajtov každé z miest tragédie. V hlbokých tuneloch aj včera opatrne vyťahovali v nepríjemnom zápachu z trosiek ľudské telá a zbierali dôkazy.
Londýnsky policajný šéf Ian Blair bol včera skúpy na konkrétne informácie, vyzýval však verejnosť, aby informovala políciu o každej podozrivej okolnosti spojenej s atentátmi. Svedectvá obetí atentátu a informácie od verejnosti budú tvoriť časť zložitého celku, ktorý musí zostaviť polícia v spolupráci s tajnými službami.
Vyšetrovateľ Andy Hayman včera prezradil aspoň niekoľko detailov z vyšetrovania. "Teroristi mali nálože ukryté v batožine. Výbušniny, ktoré v nich skrývali, mali asi 4,5 kilogramu. Nechali ich položené na zemi alebo na sedadle." S najväčšou pravdepodobnosťou potom opustili vozne metra a časový spínač aktivoval výbušninu. Londýnsky policajný šéf neskôr doplnil, že sa na útokoch podieľala viac než jedna osoba. "Teraz sú buď v Británii, niekde inde, alebo sú mŕtvi," povedal.
Vyšetrovatelia sa môžu spoľahnúť len na to, čo našli v metre a na ulici po výbuchu autobusu. To sú pozostatky po výbušnine, časové spínače, batožina. A ľudské telá. Akýkoľvek detail, ktorý sa sprvoti môže zdať nepodstatný.
Potrebná je identifikácia všetkých obetí výbuchu. To je záležitosť vedcov v najmodernejších laboratóriách a vyžiada si čas. Polícia má s výbušninami po rokoch boja s Írskou republikánskou armádou dostatok skúseností.
Pomôžu aj hodiny záznamov z bezpečnostných kamier. V centrálnom Londýne sú takmer všade. Zachytávajú z mnohých uhlov nielen premávku v metre, ale aj na uliciach okolo miesta nešťastia. Sledovať treba každý detail. Kto a kedy vchádzal, na ktorej stanici vystúpil. Má so sebou tašku, čo niesol do metra? Dôležité je zmonitorovať dianie na ulici a nájsť súvis medzi tým, čo zdanlivo nesúvisí.
Mobilné telefóny boli v španielskom Madride zbraňou teroristov, pomocou nich aktivovali výbušniny vo vlaku. Práve mobilné telefóny priviedli napokon španielskych vyšetrovateľov na stopu páchateľov. Polícia mohla monitorovať mobilné hovory už krátko po atentátoch.
Médiá špekulujú, že v autobuse sa odpálil samovrah
Nemáme dôkaz, že útočili samovražední útočníci, tvrdí polícia. Britské médiá ale túto možnosť po výpovedi jedného z pasažieov autobusu, ktorý vybuchol na námestí Tavistock, pripúšťajú. Richard Jones pre BBC hovoril o mladom mužovi, ktorý pôsobil veľmi nervózne a vyzeral ako cudzinec. Jones vystúpil z autobusu, krátko pred výbuchom.
"Stál pri mne a tašku mal pri nohách. Vytrvalo sa v nej "hrabal" a niečo tam robil. Dosť ma to rozčuľovalo, pretože autobus bol úplne plný." Polícia sa včera k tomuto svedectvu nevyjadrila a odmietla komentovať aj ďalšie špekulácie, napríklad, že teroristická bunka mala základňu v strednom Anglicku.
Agentúra AFP zachytila svedectvo sestričky z nemocnice, v ktorej ošetrovali zranených z autobusu. Dvaja z pacientov sú podľa nej presvedčení o tom, že v autobuse sedel atentátnik. Nie je ale zrejmé, či mali na mysli mladíka, o ktorom hovoril polícii svedok Richard Jones. (mch)