West End
Tejto centrálnej časti Londýna môže počtom divadiel konkurovať azda len newyorská Broadway. Piccadilly Circus (na fotografii) so svojou fontánou je obľúbeným miestom, kde sa stretávajú turisti. Socha Eróta dominujúca fontáne bolo postavená koncom 19. storočia a v danom čase vzbudila veľký rozruch.
Londýn s piatimi medzinárodnými letiskami je jedným z najatraktívnejších miest sveta. Zároveň je jedným z troch najdôležitejších svetových centier obchodu, "miestom uprostred všetkého" čo je parafráza spojenia "uprostred ničoho", ktoré je v angličtine synonymom zapadákova. Ako symbol moci a vplyvu sa stalo aj logickým cieľom teroristických útokov.
Dnešný Londýn je najmä multikultúrne mesto, ktorého súčasnú tvár (zachytenú okrem iného aj v National Portrait Gallery) vytvárajú ľudia všetkých rás a národov. V Londýne žije polovica všetkých britských príslušníkov národnostných menšín, ide o najväčšiu farebnú komunitu v európskych veľkomestách, ktorá tvorí až štvrtinu londýnskeho obyvateľstva. Rôznorodé etniká majú v Londýne svoje špecifické štvrte - Číňania v Soho, Poliaci okolo Ealing Broadway, Afroameričania najmä v Brixtone. V Londýne sa celkovo hovorí 250 jazykmi.
Londýn je i mekkou divadelníkov, hudobníkov, športovcov, finančníkov či novinárov. Je sídlom svetovej agentúry Reuters, denníka Financial Times, 13 univerzít s 300-tisíc študentmi, 200 múzeí a galérií, miestom wimbledonského tenisového turnaja. Mesto, ktoré v mnohých oblastiach určuje trendy.
Britské múzeum je jedným z najväčších na svete so zbierkami z prehistorických čias, zo starovekého Egypta, Ríma či Ďalekého východu. Donedávna bola jeho impozantná budova aj sídlom Britskej knižnice, ktorá sa však pred niekoľkými rokmi presťahovala do nových priestorov v blízkosti St. Pancras.
K turistickým lákadlám patrí aj Tate Britain, jedna z najkrajších svetových galérií s výnimočnou zbierkou protoimpresionistických diel Wiliama Turnera. Prebudovaním bývalej elektrárne na brehu Temže k nej pribudol nový výstavný priestor - monumentálna Tate Modern, ktorá slúži už niekoľko rokov na prezentáciu moderného umenia a architektúry.
K symbolom Londýna patria dvojposchodové autobusy tzv. "oubledeckers či končiace červené telefónne búdky a poštové schránky. Aj klasické čierne taxíky cabs sa rekonštruujú tak, že si zvonku ponechávajú staromódny vzhľad, ale zvnútra ponúkajú pasažierom maximálneho pohodlie vrátane zabudovanej televízie "cabvision" či rádia. Pomerne novým prvkom londýnskych ulíc sú "rikše"- vozíčky napojené na bicykle sú čiastočným riešením dopravy v samom centre. (zu)
Čísla o Londýne
47,2 milióna obyvateľov
veľký Londýn zaberá plochu1,584 km2 piatimi londýnskymi medzinárodnými letiskami prešlo v minulom roku 120 miliónov cestujúcich na Leicester Square sa v roku 2004 uskutočnilo 42 filmových premiér v Londýne sú 4 svetovo registrované pamiatky, 17 národných pamiatok a 200 ďalších múzeí 21-tisíc licencovaných taxíkov
440-tisíc obchodov
6,2-tisíca reštaurácií (22 percent z celej Británie) 480 tržníc
4380 krčiem a 233 nočných klubov, 330 podnikov otvorených aj po polnoci
4147 registrovaných záhrad a parkov, 8 kráľovských parkov, ktoré predstavujú 30 percent plochy mesta (zu)
Sídla parlamentu a kráľovnej
Viktoriánska budova parlamentu i najväčšie hodiny zvané Big Ben (na fotografii vľavo) patria neodmysliteľne k obrazu Londýna. Neďaleké Westminsterské opátstvo z 13. storočia je korunovačným miestom anglických kráľov. Buckinghamský palác (vpravo) je sídlom britských kráľov už od čias kráľovnej Viktórie. Ako viaceré iné stavby v Londýne aj ten je dielom významného architekta Johna Nasha.
asda
Trafalgarské námestie Trafalgar Square je hlučným srdcom Londýna, obrovskou kruhovou križovatkou, kde sa konajú početné demonštrácie a mítingy. Odtiaľ odchádzajú nočné autobusy pre tých, ktorí strávili v baroch väčšiu časť noci. Minulú sobotu sa na tomto mieste konalo stretnutie v rámci sprievodu Pride, na ktorom okrem exhibície transvestitov zazneli aj vážne slová o mnohých formách diskriminácie či o celosvetovej hrozbe AIDS. Námestie má názov podľa pamätného víťazstva Angličanov nad Francúzmi, ktorého dvestoročnica sa oslavovala len pred niekoľkými dňami veľkolepou rekonštrukciu tejto námornej bitky.
V centre námestia stojí 52 metrov vysoký pylón so sochou admirála Nelsona, severnú časť námestia tvorí budova Národnej galérie.
Obrazy Trafalguar Square sa tradične spájali s množstvo holubov, ich počet však v posledných rokoch výrazne obmedzili.
Covent Garden
Covent Garden je jedno z najstarších námestí Londýna, kde sídli prestížna Kráľovská opera a balet. Okolo centrálnej tržnice s množstvom reštaurácií a obchodíkov sú časté pouličné atrakcie. Celá štvrť patrí k najromantickejším miestam Londýna, ktorého atmosféru zachytáva aj muzikál My Fair Lady. Okrem divadelného múzea či múzea dopravy je v blízkosti aj jedno z prvých divadiel Drury Lane, postavené ešte v roku 1663. Množstvo divadiel s muzikálovými produkciami sa nachádza aj na blízkom Strande.
Tower of London
Okolo pochmúrnej stredovekej pevnosti, ktorá slúžila okrem iného aj ako prestížne väzenie či popravisko, sa denne tlačia tisícky turistov, aby si od červenoodených strážcov zvaných Beefeateri vypočuli niektorú z ich obľúbených čiernych historiek spájajúcich sa týmto miestom. Známymi obyvateľmi zámku aj havrany. Sú pozostatkom zverinca, ktorý sa v pevnosti nadchádzal od stredoveku. Neďaleko Toweru je ďalšia obľúbená atrakcia - zdvíhací Tower Bridge v neogotickom štýle, ktorý bol postavený koncom 19. storočia a doteraz je vynikajúcim príkladom viktoriánskeho inžinierstva.
City
Nedávno zrekonštruovaná Katedrála sv. Pavla je jednou z najmonumentálnejších pamiatok Londýna. Katedrála chráni aj hrobku admirála Nelsona či Wellingtona. V City nájdeme aj impozantné bankové či burzové budovy ako Bank of England, Royal Exchange či Stock Exchange, ako aj povestnú ulicu Fleet Street (foto z roku 1910), kde mala kedysi svoje redakcie väčšina britských novín.
Oxford Street Viac ako dva kilometre dlhá Oxford Street a k nej priľahlé ulice ako Bond či Regent Street patria k nákupným tepnám Londýna. Okrem veľkých obchodných domov ako Selfridges či Debenhams je tam množstvo malých obchodíkov, ale aj sídla značiek ako Channel či Versace. Počas sobotňajšej nákupnej horúčky sa touto ulicou takmer nedá prejsť.
Leicester Square
Malé námestie na južnom okraji bohémskej štvrte Soho (obrázok z roku 1750) je miesto, kde sa veľmi často prestiera červený koberec pre filmové hviezdy. Takmer všetky premiéry sa totiž konajú v kinách na tomto námestí. Celá štvrť predovšetkým v piatok a v sobotu večer ožíva búrlivým spoločenským životom. Malé modré tabuľky na ulici Dean Street stále pripomínajú, že v tejto výrazne multikultúrnej štvrti býval kedysi Karol Marx.