ritu s Veľkou Britániou, ale obyvateľstvo v Afganistane, Pakistane, Iráne, Iraku či Sýrii zostáva k udalostiam vcelku chladné.
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf v emotívnom vystúpení síce vyhlásil, že Pakistanci sú si teraz s Britmi blízki, ale predstavitelia islamistických skupín sú iného názoru. K činu sa síce priamo nehlásia, ale schvaľujú ho či dokonca oslavujú.
Predstavitelia hnutia Taliban, ktorých citujú afgánske médiá, sa k bombovým útokom stavali s pochopením. Podľa špecialistov je však nepravdepodobné, že by miestne organizácie ako Taliban organizovali či dopredu vedeli o akciách v Európe.
Ale Taliban, rovnako ako všetci ostatní predstavitelia extrémistických organizácií vrátane predstaviteľov čečenskej gerily, spájajú londýnske výbuchy s vojnou v Iraku, pokračujúcimi vojenskými operáciami USA v Afganistane a izraelsko-palestínskym konfliktom.
Na webových stránkach čečenskej gerily sa objavili komentáre podobné reakcii talibov. Väčšina z nich viní z výbuchov "prehnitý západný svet," ktorý "ľutuje len svoje obete, ale nad mŕtvymi moslimami zatvára oči". Pripomína sa veľa obetí medzi civilistami v dôsledku amerického bombardovania v Iraku i v poslednom čase v Afganistane a bojové akcie ruských jednotiek v Čečensku.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME