Britský premiér Tony Blair a ďalší svetoví lídri vítajú dohodu dosiahnutú na summitu G8. FOTO - TASR/AP |
LONDÝN, GLENEAGLES - Teroristické útoky na Londýn povzbudili šéfov najbohatších krajín sveta a Ruska zo skupiny G8, ktorí sa zišli v škótskom Gleneagles, aby neprehlbovali rozpory, ale naopak ukázali jednotu. Summit sa včera skončil dohodou o pomoci Afrike a spoločným vyhlásením ku klimatickým zmenám na Zemi.
"Je to jasný výraz našej vôle rokovať tvárou v tvár terorizmu," poznamenal britský premiér Tony Blair, ktorý teraz G8 predsedá, a ktorému to do istej miery uľahčilo vyjednávanie.
Do Gleneagles sa vrátil včera ráno potom, čo vo štvrtok narýchlo odletel do Londýna šokovaného bombovými útokmi. Pár hodín na to oznámil dohodu na akčnom pláne pre Afriku. Ten napríklad znamená aj navýšenie pomoci čiernemu kontinentu na päťdesiat miliárd amerických dolárov.
"Peniaze sú potrebné, ale nie sú všetko. Ozajstnú zmenu zaistia vlády afrických krajín, ak budú dobre vládnuť, rešpektovať právo, bojovať proti korupcii a podporovať demokraciu," povedal Blair.
Britský premiér si vzápätí vyslúžil chválu od niektorých pozvaných afrických zástupcov. "Toto samozrejme hneď zajtra svet nezmení, je to začiatok, nie koniec," povedal nigérijský prezident Olisegun Obasanjo.
Najbohatšie krajiny tiež potvrdili, že odpustia dlhy vo výške 40 miliárd dolárov osemnástim najchudobnejším krajinám, väčšinou z Afriky. A pokiaľ ďalších deväť štátov splní podmienky, aj im sa dlhy v blízkej budúcnosti odpustia.
To boli vopred dohodnuté kroky. V prípade tých najkontroverznejších sa nakoniec politici uchýlili skôr k vágnejším vyhláseniam alebo problematickú vec jednoducho vypustili.
Napríklad Američania chceli, aby bohaté krajiny do roku 2010 zrušili exportné dotácie svojim farmárom a dali tak šancu africkým poľnohospodárom dostať sa na ich trhy. S tým zásadne nesúhlasí Francúzsko, ktorého farmári dostávajú ročne desať miliárd eur dotácií. Blair včera musel pripustiť, že v tejto oblasti príliš nepostúpili.
Značné rozdiely naďalej panujú v názoroch na zmeny klímy, hlavne medzi USA a Európou vrátane Británie. V spoločnom komuniké sa krajiny G8 zhodli iba na tom, že zmeny klímy "sú väčšinou ľuďmi spôsobené problémy, ktoré je nutné urgentne riešiť." Komuniké sa nezmieňuje o žiadnych limitoch na množstvo emisií vypúšťaných továrňami do ovzdušia, hoci Francúzsko pôvodne požadovalo konkrétne záväzky.
To však odmieta Washington, pretože do limitov nie sú zahrnutí najväčší znečisťovatelia z rozvojového sveta, India a Čína.
Blair bol s výsledkom napriek tomu spokojný. "Máme tu záväzok k dialógu, ktorý by bez účasti USA a rovnako tak Indie a Číny nebol možný," povedal. Zástupcovia nevládnych ekologických organizácií sú však sklamaní. "Je to premárnená šanca. G8 sa nedohodla na ničom prevratne novom, ale aspoň sme sa nevrátili späť," vyhlásil hovorca Greenpeace Stephen Tindale.