Výročie fabriky, ktorú dnes vlastní bývalý minister Ľudovít Černák (vľavo), prišel osláviť aj jeho priateľ Mikuláš Dzurinda. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
"Predsedu vlády nevítam len ako premiéra, ale aj ako človeka, ktorý rozhodol vtedy, keď to tento subjekt najviac potreboval. Neurobíme ti hanbu," povedal Černák Dzurindovi a nezabudol poďakovať ani štátnemu tajomníkovi za to, že "pomohol niekoľkokrát, keď sme to najviac potrebovali".
PPS Group rozbieha pomaly aj špeciálnu výrobu. Jediným artiklom je zatiaľ kolesové obrnené vozidlo Tatrapan. V tomto roku vyrobia tri kusy pre slovenskú armádu a v ďalších rokoch majú garantovaný minimálne taký istý počet.
Černák sa v prítomnosti premiéra posťažoval na prácu slovenskej diplomacie v Iraku. Myslí si, že minister zahraničných vecí Kukan a jeho tím by mali v oblasti obchodnej diplomacie zvýšiť aktivitu.
"Poľský zbrojársky priemysel dosiahol v minulom roku historický výsledok. V spolupráci s USA dosiahol obrat viac ako 1,5 miliardy dolárov. Chcem sa stretnúť s ministrom Kukanom, aby povzbudil našu diplomaciu. Prostredníctvom centrály NATO a jej investičnej agentúry by sa mali slovenské firmy viac zúčastňovať medzinárodných tendrov. Konkrétne Poliaci robia veľký kontrakt v Iraku pod gesciou Američanov," posťažoval sa Černák.
Premiér je rozhodnutý informovať sa u ministra zahraničia a jeho štátnej tajomníčky na situáciu. "Najdôležitejšia je aktivita tých, ktorí vyrábajú, ale budem sa pýtať členov vlády, či sú zaangažovaní do úsilia PPS, prípadne čo by sme mohli urobiť viac na poli diplomacie, aby sme pootvorili dvere," reagoval premiér Dzurinda.
PPS Group dosiahla za prvých päť mesiacov tohto roku výkony v objeme takmer 470 miliónov korún. Černákova firma takmer 90 percent produkcie vyváža do Nemecka a Švédska. PPS Group momentálne zamestnáva 956 zamestnancov. Za jeden a pol roka päťkrát zvýšila výrobu a zdvojnásobila počet zamestnancov. V budúcom roku by počet ľudí v PPS Group mal byť 1300.
PPS Detva Holding bola fabrika zameraná na vojenský špeciál a zamestnávala 2,5 tisíca ľudí. V roku 2003 sa dostala do konkurzu. Strojársky podnik pod gesciou ľudí zo SDĽ sa ocitol v problémoch, strácal zákazky a postupne prepúšťal. Sitno Holding exministra Černáka kúpil PPS za kúpnu cenu 150 miliónov korún. Neskôr strojársku fabriku, ktorá v tom čase už zamestnávala iba 480 ľudí, premenovali na PPS Group.
V PPS Group vlastní 72 percent akcií švajčiarsky investor, 20 percent Sitno Holding a zvyšok českí finančníci.