Najlepšie zábery z výbuchu autobusu na Tavistock Place mali okoloidúci. foto - sita/ap |
Keď sa v londýnskom metre ozvali prvé výbuchy, stovky ľudí uväznených v podzemí siahli automaticky do vreciek po svoje mobily. Útoky v Londýne sa tak stali prvou významnou udalosťou, pri ktorej najsugestívnejšie zábery nepriniesli profesionálne kamery, ale amatéri pomocou mobilných telefónov.
Fotoaparáty sa v priebehu uplynulého roka stali štandardnou výbavou väčšiny nových mobilných telefónov: v západnej Európe sú nimi vybavené až tri štvrtiny predávaných prístrojov. Väčšina takýchto mobilov umožňuje okrem fotografií zaznamenať aj krátke video, väčšinou bez zvuku a v dĺžke maximálne 10 či 20 sekúnd.
Vo Veľkej Británii fotoaparát v mobile aktívne používa viac než tretina obyvateľov. Televízne stanice a webové stránky tak vo štvrtok zaplavili stovky autentických záberov z miest nešťastí, kam sa spravodajské štáby nedostali doteraz.
Na najznámejšom videu autor zachytil paniku v metre, keď desiatky ľudí unikali tunelom z miesta výbuchu. Snímky boli tmavé a rozmazané, ale "divák z nich získal jasnú predstavu, že sa udialo niečo tragické," povedala Marcy McGinnisová z americkej televíznej stanice CBS, ktorá snímky použila.
Mobilné telefóny s fotoaparátmi sa prvýkrát objavili v obchodoch v Japonsku len v roku 2001 a dnes sa už v tejto krajine mobily bez tejto funkcie nepredávajú - podobný vývoj sa očakáva budúci rok aj v Európe. Kvalita záberov z mobilov je zatiaľ veľmi nízka, ale rýchlo sa zvyšuje a v priebehu jedného alebo dvoch rokov by mali byť fotografie z mobilov porovnateľné so zábermi z digitálnych fotoaparátov. Rastie aj kapacita pamätí mobilov, ktoré tak umožnia uschovať aj niekoľkominútové kvalitné zábery.
Rýchlo rastie aj popularita služieb, ktoré umožňujú odoslať fotografie či videá z mobilu priamo na internetovú stránku - na weboch ako moblog.co.uk či flickr.com sa tak začali prvé autentické fotografie tragédie objavovať už hodinu po útokoch.
Podľa expertov bude všadeprítomnosť moderných mobilov ďalším krokom k "demokratizácii žurnalistiky". Na zosnímanie kvalitných záberov, ktoré obletia svet, už čoskoro totiž nebude potrebné profesionálne vybavenie, ale postačí byť v správny čas na správnom mieste.
Alexander Chadwick fotografoval v metre. foto - sita/ap |