Po útokoch v Londýne sa stále častejšie objavuje otázka, či je vôbec možné teroristov poraziť. Či je takmer štyri roky trvajúca vojna proti terorizmu účinná.
Útok v centre Londýna je dôkazom, že al-Káida (ak skutočne bola za útokom) sa rozrastá a je stále nepolapiteľná. Londýn môže byť tiež dôkazom, že islamisti sa snažia preniesť teror z Iraku na európsky kontinent. Podľa expertov na terorizmus môže byť útok paradoxne aj dôkazom, že al-Káida slabne. Londýn si prežil peklo, útoky však nedosiahli rozmery New Yorku či Madridu.
Stojí to zato?
Európania, ktorí videli útoky v Madride či Londýne, ale aj vraždu holandského režiséra Thea van Gogha islamistami a pociťujú obmedzovanie svojich práv, si teraz môžu klásť otázku, či za rozprášenie Talibanu v Afganistane a pochytanie či povraždenie niektorých hláv al-Káidy neplatia príliš vysokú cenu.
Väčšina expertov na terorizmus im odpovedá, že napriek obetiam na životoch a napriek strachu je táto vojna nevyhnutnosťou. Jediné, čo sa dá zlepšiť, je práca tajných služieb, koordinácia partnerských služieb a ostražitosť. Ďalšou cestou je obmedzovanie osobných slobôd, obťažovanie slušných občanov a teda rozklad toho, na čom si Západ zakladá.
"Po každom útoku je Západ menej pluralistický," vystríhal v izraelskom denníku Yediot Achronot expert na terorizmus z Hebrejskej univerzity Hanan Šai. Podľa neho je práve prechod od demokracie k totalitarizmu cieľom teroristov.
Teroristická chobotnica
Západ sa proti tomu môže brániť tak, že urobí všetko preto, aby presne identifikoval ľudí, ktorí ho ohrozujú. A to je veľmi ťažké.
Najmä ak by sa potvrdila teória, že za útokmi v Londýne boli miestni. Veľa analytikov sa prikláňa práve k tejto verzii. "Bol to niekto, kto dobre pozná Londýn. Pri takýchto operáciách je okrem plánovania kľúčový prieskum," povedal AP James Heyman z časopisu Jane's Defense. Heyman tiež naznačuje, že takíto ľudia nemajú vlastne nič spoločné s al-Káidou, len používajú jej meno.
V tom je ďalšie riziko: z kedysi hierarchicky stavanej organizácie, o ktorej fungovaní sa prinajmenšom niečo tušilo, sa stala neviditeľná chobotnica. Na tú nestačia ani bezpečnostné opatrenia, ani záťahy v podozrivých bytoch.
Stále dokáže udrieť
Už síce nepácha spektakulárne útoky a vyberá si skôr ciele s menším symbolickým významom, ale dokáže udrieť. Stále má aj schopnosť priberať nových členov: nie sú už tak dobre vycvičení či technicky zdatní, ale stále sú odhodlaní zobrať jednoduchú výbušninu a položiť ju tam, kde zraní čo najviac ľudí.
O týchto ľuďoch a ich plánoch šéf al-Káidy Usáma bin Ládin zrejme ani netuší. "Každá časť al-Káidy sa aktivuje sama. Komu sa naskytne príležitosť, ide a zaútočí. Je jedno, či o tom Ládin vie, alebo nie. Ale určite to schvaľuje," povedal pred niekoľkými týždňami arabskému denníku Al-Kuds Arabí jeden z Ládinových ochrankárov Abú Džandal.
Prišli z Iraku?
Londýnsky útok na rozdiel od madridského, ku ktorému sa tiež prihlásila odnož al-Káidy, však podľa časti expertov priniesol isté nóvum. Nedá sa vylúčiť, že v ňom boli zapletení aj džihádisti Músu Zarkávího z Iraku. Agenúra AFP citovala nemenované spravodajské zdroje, podľa ktorých v poslednom polroku zaznamenali zvýšený pohyb "teroristických veteránov" z Iraku po Európe. To, že svoje pobočky tam s cieľom zvýšiť prestíž má aj Zarkáví, sa vie už dávno.
Ak by to tak bolo, vážne by to otriaslo hlavným cieľom vojny proti terorizmu. Teroristov by to neudusilo v ich domácich krajinách, ale katapultovalo do Európy.