Môže svet vôbec poraziť neviditeľných teroristov?

Po útokoch v Londýne sa stále častejšie objavuje otázka, či je vôbec možné teroristov poraziť. Či je takmer štyri ...

Po útokoch v Londýne sa stále častejšie objavuje otázka, či je vôbec možné teroristov poraziť. Či je takmer štyri roky trvajúca vojna proti terorizmu účinná.

Útok v centre Londýna je dôkazom, že al-Káida (ak skutočne bola za útokom) sa rozrastá a je stále nepolapiteľná. Londýn môže byť tiež dôkazom, že islamisti sa snažia preniesť teror z Iraku na európsky kontinent. Podľa expertov na terorizmus môže byť útok paradoxne aj dôkazom, že al-Káida slabne. Londýn si prežil peklo, útoky však nedosiahli rozmery New Yorku či Madridu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stojí to zato?

Európania, ktorí videli útoky v Madride či Londýne, ale aj vraždu holandského režiséra Thea van Gogha islamistami a pociťujú obmedzovanie svojich práv, si teraz môžu klásť otázku, či za rozprášenie Talibanu v Afganistane a pochytanie či povraždenie niektorých hláv al-Káidy neplatia príliš vysokú cenu.

Väčšina expertov na terorizmus im odpovedá, že napriek obetiam na životoch a napriek strachu je táto vojna nevyhnutnosťou. Jediné, čo sa dá zlepšiť, je práca tajných služieb, koordinácia partnerských služieb a ostražitosť. Ďalšou cestou je obmedzovanie osobných slobôd, obťažovanie slušných občanov a teda rozklad toho, na čom si Západ zakladá.

"Po každom útoku je Západ menej pluralistický," vystríhal v izraelskom denníku Yediot Achronot expert na terorizmus z Hebrejskej univerzity Hanan Šai. Podľa neho je práve prechod od demokracie k totalitarizmu cieľom teroristov.

SkryťVypnúť reklamu

Teroristická chobotnica

Západ sa proti tomu môže brániť tak, že urobí všetko preto, aby presne identifikoval ľudí, ktorí ho ohrozujú. A to je veľmi ťažké.

Najmä ak by sa potvrdila teória, že za útokmi v Londýne boli miestni. Veľa analytikov sa prikláňa práve k tejto verzii. "Bol to niekto, kto dobre pozná Londýn. Pri takýchto operáciách je okrem plánovania kľúčový prieskum," povedal AP James Heyman z časopisu Jane's Defense. Heyman tiež naznačuje, že takíto ľudia nemajú vlastne nič spoločné s al-Káidou, len používajú jej meno.

V tom je ďalšie riziko: z kedysi hierarchicky stavanej organizácie, o ktorej fungovaní sa prinajmenšom niečo tušilo, sa stala neviditeľná chobotnica. Na tú nestačia ani bezpečnostné opatrenia, ani záťahy v podozrivých bytoch.

SkryťVypnúť reklamu

Stále dokáže udrieť

Už síce nepácha spektakulárne útoky a vyberá si skôr ciele s menším symbolickým významom, ale dokáže udrieť. Stále má aj schopnosť priberať nových členov: nie sú už tak dobre vycvičení či technicky zdatní, ale stále sú odhodlaní zobrať jednoduchú výbušninu a položiť ju tam, kde zraní čo najviac ľudí.

O týchto ľuďoch a ich plánoch šéf al-Káidy Usáma bin Ládin zrejme ani netuší. "Každá časť al-Káidy sa aktivuje sama. Komu sa naskytne príležitosť, ide a zaútočí. Je jedno, či o tom Ládin vie, alebo nie. Ale určite to schvaľuje," povedal pred niekoľkými týždňami arabskému denníku Al-Kuds Arabí jeden z Ládinových ochrankárov Abú Džandal.

Prišli z Iraku?

Londýnsky útok na rozdiel od madridského, ku ktorému sa tiež prihlásila odnož al-Káidy, však podľa časti expertov priniesol isté nóvum. Nedá sa vylúčiť, že v ňom boli zapletení aj džihádisti Músu Zarkávího z Iraku. Agenúra AFP citovala nemenované spravodajské zdroje, podľa ktorých v poslednom polroku zaznamenali zvýšený pohyb "teroristických veteránov" z Iraku po Európe. To, že svoje pobočky tam s cieľom zvýšiť prestíž má aj Zarkáví, sa vie už dávno.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by to tak bolo, vážne by to otriaslo hlavným cieľom vojny proti terorizmu. Teroristov by to neudusilo v ich domácich krajinách, ale katapultovalo do Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu