Švajčiarska firma Nestlé dosiahla dôležitý úspech v dlhotrvajúcom spore so spoločnosťou Mars o práva na slogan "Daj si pauzu - daj si Kit-Kat". Podľa Nestlé je slogan natoľko populárny, že si zaslúži mať vlastnú ochrannú známku, proti čomu však vystúpil konkurenčný výrobca čokoládových tyčiniek Mars.
"Súd deklaroval, že slogan môže byť registrovaný ako časť obchodnej značky firmy Nestlé alebo v spojení s registráciou obchodnej známky," vyhlásil Európsky súdny dvor.
Nestlé a americký vlastník práv firmy Mars viedli tento spor na súdoch dlhodobo, pričom žiadosť Britskej patentovej kancelárie Nestlé na registráciu tohto sloganu ako obchodnej značky bola zamietnutá. Britský súdny dvor požiadal o konzultácie európsky súd. Ten síce ešte rozhodnutie neprijal, oficiálne však vyhlásil, že sa zatiaľ prikláňa na stranu Nestlé.
Shell sa dostala k ruskému plynu
Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch/SHell podpísala zmluvu o výmene aktív s ruskou štátnou plynárenskou skupinou Gazprom. Firmy sa tak stanú partnermi v niekoľkých projektoch, prevažne v oblasti ťažby zemného plynu.
V rámci dohody Gazprom získa podiel až 25 percent plus jednu akciu v projekte Sachalin 2, zatiaľ čo Shell bude mať podiel 50 percent v projekte Zapoljarnoje Neocomian. Projekt Sachalin 2 pri východnom pobreží Ruska disponuje rozsiahlym náleziskom zemného plynu a Shell v ňom vlastní podiel 55 percent. Projekt Zapoljarnoje sa nachádza na západe Sibíri a podľa zástupcov Shellu sú v ňom zásoby zodpovedajúce až trom miliardám barelov ropy.
Aktíva, ktorých sa vzdáva Shell, sú považované za cennejšie. Medzi pozorovateľmi je kontrakt vnímaný ako veľmi priaznivý pre spoločnosť Shell, ktorá si tak upevní pozíciu v Rusku. Dôležité je i to, že posilnením pozícií v Rusku má Shell šancu nahradiť vyťažené zásoby novými. (čtk)
Berezovskij chystá žalobu na Abramoviča
Ruský miliardár v londýnskom exile Boris Berezovskij (na snímke) stále nevie odpustiť urážku svojmu bývalému partnerovi v podnikaní Romanovi Abramovičovi. Oznámil, že sa chystá podať žalobu na medzinárodnom súde, aby mu dokázal, že ho zastrašovaním a hrozbami donútil lacno predať svoje ruské aktíva.
Už pred dvoma rokmi sa Berezovskij vyhrážal súdmi, ale konkrétnu žalobu nepodal. Berezovskij má bohatú prax v súdnym sporoch v Londýne. V roku 1997 požiadal súd, aby tvrdenie časopisu Forbes, že je šéfom ruskej mafie, vyhlásil za ohováranie. Po šiestich rokoch posudzovania prípadu bol magazín Forbes nútený vydať opravu článku.
Teraz sa chystá ochraňovať svoj majetok. "Do septembra tohto roku bude na jednom londýnskom súde podaná žaloba, v ktorej budem dokazovať, že cestou vyhrážania a hrozieb ma Abramovič donútil predať aktíva v Rusku za nižšiu cenu," vyhlásil Berezovskij denníku Vedomosti. Podľa jeho slov v rokoch 2000 až 2003 predal Abramovičovi 50 percent ruského ropného podniku Sibnefť za 1,3 miliardy dolárov.
Personálny šéf Volkswagenu ponúkol rezignáciu
Personálny šéf Volkswagenu Peter Hartz, ktorý má úzke vzťahy s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom, včera ponúkol rezignáciu. Oznámil to automobilový koncern v oficiálnej správe. V podniku sa teraz vyšetruje podozrenie z úplatkov a platieb provízií. Dozorná rada firmy dosiaľ nerozhodla, či Hartzovu rezignáciu prijme alebo zamietne.
Dôvod svojho kroku manažér neuviedol. Z čela závodnej rady spoločnosti predtým odstúpil Klaus Volkert. Hartz s Volkertom úzko spolupracoval.
Podnik začal vyšetrovať bývalého člena predstavenstva Škody Auto zodpovedného za personalistiku Klausa Schustera. Interný audit objavil, že Schuster údajne prijímal provízie od dodávateľov a zmluvných partnerov koncernu. Schuster rezignoval v polovici júna.
Halliburton sa opäť dohodol s Pentagonom
Americký zbrojársky koncern Halliburton, známy prepojením na špičky americkej politiky, získal ďalšiu lukratívnu zákazku od Pentagonu. Americké ministerstvo obrany si objednalo u Halliburtonu a jeho dcérskych firiem služby za takmer päť miliárd dolárov. Táto objednávka je o miliardu USD vyššia ako predchádzajúca, ktorej platnosť sa skončila v posledný aprílový deň.
V Halliburtone pracoval v rokoch 1995 až 2000 ako šéf súčasný americký viceprezident Dick Cheney (na snímke). Koncern dostal objednávku na 12 mesiacov a splniť ju musí do 30. apríla 2006. Oneskorené zverejnenie správy o podpise dohody medzi ministerstvom a koncernom hovorkyňa zásobovacích jednotiek Linda Theisová odôvodnila tým, že čas na zverejnenie takejto informácie je v právomoci príslušných kompetentných pracovníkov. Dodala, že suma uvedená v zmluve je maximálna a armáda očakáva, že celkové faktúry budú zrejme nižšie.
text Reuters, čtk