Počítačová maketa hlavného štadióna olympijských hier 2012 v Londýne - po Hrách sa 80-tisícové hľadisko zníži na tretinu. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Londýn sa z olympijského triumfu tešil iba do prvého rána. Športový svet stŕpol v obave, či včerajšia séria výbuchov nesúvisí s ani nie deň starou singapurskou voľbou britskej metropoly za dejisko olympiády 2012.
"Keby to malo mať s ňou niečo spoločné, stalo by sa to ešte pred ňou," myslí si šéf sveta piatich kruhov Jacques Rogge, ktorý okamžite telegraficky kondoloval britskému premiérovi.
Deň predtým sa Tony Blair cítil ako v siedmom nebi. Keď do škótskeho Gleneagles, kde sa chystal vítať hlavy summitu G8, dorazila správa o londýnskom víťazstve v olympijských voľbách, aj si, ako priznal, zakrepčil.
Blaira inšpirovali Atény
Pred tým, ako sa vybral lobovať do Singapuru, na stránkach denníka Times sa vyznal z nadšenia pre šport. "Rád sa mu venujem, rád ho pozerám a rád o ňom hovorím," priznal. Ako školáka, nádejného prekážkara, ho inšpirovalo "fantastické zlato Davida Hemeryho na mexickej olympiáde 1968". To, že sa musí zasadiť za úspech londýnskej kandidatúry na Hry 2012, však vraj naplno pochopil až ako divák lanskej aténskej olympiády. Vtedy v ňom dozrelo rozhodnutie urobiť preň všetko, čo sa dá.
"Mať tu premiéra bolo absolútne najhlavnejšie," cituje Reuters výrok londýnskeho lídra Sebastiana Coea z tlačovej konferencie deň po volebnom úspechu.
Olympijský maratón sa o sedem rokov pobeží po Tower Bridge a okolo Buckinghamského paláca a triatlonisti budú súťažiť v Hyde Parku. Pre Londýnčanov je však ešte dôležitejšie, že najzanedbanejšia východná štvrť mesta s tridsaťpäťpercentnou nezamestnanosťou dostane impulz na zmenu svojho obrazu, lebo práve tu vyrastie Olympijský park s väčšinou potrebných športovísk.
Paríž sa pýta: Čo ešte chcú?
Londýn ako prvé mesto v 109-ročnej histórii novovekých olympiád sa stane hostiteľom Hier už tretí raz. To isté by sa, pravda, týkalo aj Paríža, ak by bol vyhral. Nikto nepochybuje, že jedno aj druhé veľkomesto by sa olympiády zhostilo skvele.
Britské médiá netaja prekvapenie, že víťazom súboja o Hry XXX. olympiády sa nestal favorizovaný Paríž, ale Londýn. "Podporí to naše, často príliš krehké národné sebavedomie," myslí si The Guardian.
Francúzi sú naopak so sebavedomím takmer na dne. Za posledné dve desaťročia prehrali boj o olympiádu už tretí raz (najskôr s Barcelonou, potom s Pekingom). "Ja neviem, čo sme ešte mali ponúknuť," krčil plecami pred televíznymi kamerami bývalý skvelý džudista Thierry Rey.
Paríž bol favoritom nielen podľa bookmakerov - nenápadne mu prednosť pred Londýnom dávala aj správa hodnotiacej komisie MOV. "Kvalita infraštruktúry a športového rozvoja zohráva menšiu rolu ako politické schopnosti," súdi francúzsky denník Le Figaro.
Rozhodol britský pragmatizmus
Akú správu vlastne vyslala olympijskému hnutiu voľba uprednostňujúca Londýn pred Parížom, okrem tej, že nie je podstatné, ktoré mesto koľkokrát olympiádu organizovalo?
Začať možno aj úsmevne: Je to zlá správa pre labužníkov, lebo olympiáda ide do krajiny, ktorá má po Fínsku najhoršiu kuchyňu. Aspoň podľa francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca. Ten si to už od krajanov zlízol. Paríž prehral s Londýnom o štyri hlasy - mohla byť remíza, dva im iste dali fínski členovia.
Horšie sú iné odkazy. Neoplatí sa byť favoritom. A neoplatí sa mať veľa hotových športovísk. Keď sú už k dispozícii, ako napríklad Stade de France, je ľahšie odhaliť ich chyby a chybičky ako u tých, ktoré sú iba na papieri alebo v počítačovej podobe. Navyše sa "okukajú", zostarnú, logicky nezachytávajú posledné technické vymoženosti.
Medzinárodný olympijský výbor ubezpečuje, že netúži po nákladných supermoderných športoviskách, ale naostatok skôr ocení virtuálny projekt ako hotovú verziu.
Väčšina médií sa zhoduje, že rozhodol britský pragmatizmus. Londýn pochopil, že efektívny lobing je rázny a frontálny lobing. Podľa Anne Hidalgovej z parížskeho kandidátskeho výboru, londýnsky bol "extrémne agresívny a šiel nad rámec slušného lobingu", ale o tom by sa dalo úspešne polemizovať.
Henry Serandour, šéf Francúzskeho olympijského výboru, sa snažil zachovať chladnú hlavu. "Možno potrebujeme novú generáciu lídrov, ktorá by zvládla dobou vyžadovanú tvrdšiu líniu," poznamenal. Nevedno, či myslel len lídrov športu, alebo aj krajiny.
Moskva uvažuje o zimnej olympiáde
MOSKVA - Ruská metropola Moskva sa možno nabudúce bude uchádzať o usporiadanie zimných olympijských hier. Pripustil to po voľbe dejiska olympijských hier 2012, v ktorej Moskva vypadla po zisku 15 hlasov v 1. kole a ktorú vyhral Londýn, šéf Ruského olympijského výboru Leonid Ťagačev. Bližšie to však zatiaľ nechcel konkretizovať. Predstavitelia moskovskej kandidatúry sa však už predtým vyjadrili, že by sa v prípade neúspechu chceli uchádzať o hry v roku 2016. Kandidatúra Moskvy na ZOH pripadá do úvahy najskôr na rok 2018, keďže prihlášku do boja o ZOH 2014 už asi nestihne podať.
(sita)