Finančné trhy reagovali na londýnske výbuchy pokojnejšie ako na teroristické útoky z 11. septembra. Včerajšok však i tak zreteľne pohol kurzami i cenami aktív na celom svete. Ako býva zvykom v podobných situáciách, obchodníci sa zbavovali ohrozených investícií a kupovali bezpečné aktíva, ako je napríklad zlato alebo švajčiarsky frank.
Bezprostredne po správach o výbuchoch spadli ceny ropy o štyri doláre za barel. "Trh interpretoval výbuchy ako obnovenie aktivity al-Káidy, čo by mohlo viesť ku globálnemu spomaleniu ekonomiky," povedala Deborah White z SG Securities. Po tom, ako explózie ustali, získala ropa takmer všetky straty späť a k záveru dňa sa barel americkej ľahkej ropy predával za 60,61 dolára, teda len o 67 centov pod stredajšou cenou. Podobnú reakciu - teda rýchly prepad a neskôr pozvoľný návrat, zaznamenali aj burzy a devízové trhy.
Obchody so svetovými menami charakterizoval predaj libier a dolárov a nákup švajčiarskych frankov. "Trh ukázal príkladnú reakciu, keď kupoval bezpečné meny ako frank a euro a zbavoval sa dolárov," povedal menový stratég Marios Maratheftis zo Standard Chartered. Príčinou oslabovania dolára boli obavy investorov, že nasledujúcim terčom útokov by mohli byť Spojené štáty.
Najviac zasiahnuté boli akciové trhy. Najväčšie mínusy si zapísali akcie poisťovní, leteckých a turistických spoločností. "Poisťovne sú
vždy prvé na rade v takýchto situáciách a po nich nasleduje turistický priemysel," vysvetlil Giuseppe Amato z Lang&Schwarz. Akcie známych svetových poisťovní včera prišli od troch do šiestich percent.
"Poisťovacie spoločnosti sú pre to, že existujú nešťastia. Je to ich bizbis. Keď sa nič viac nestane, pravdepodobne nebudú padať viac ako doteraz. Ak príde ďalší šok, môžu ísť ďalej nadol," povedal jeden z obchodníkov.
Obchodníci aj úrady očakávajú rýchle spamätanie sa trhov. "Nemyslíme si, že výbuchy budú mať dlhodobé dôsledky. Je možné, že trhy sa vrátia do normálu už o pár dní," povedal Derek Stewart, riaditeľ Mellon Global Alternative Investments. Na rozdiel od útokov na newyorské dvojičky nemuseli zasahovať ani centrálne banky. Svoju reakciu koordinovali americká, európska i londýnska centrálna banka. "V tejto chvíli nemáme informácie, ktoré by si vyžadovali nejakú reakciu. Ak by taký prípad nastal, môžete si byť istí, že by sme okamžite reagovali," povedal šéf Európskej centrálnej banky Jean Cloud Trichet.
JURAJ JAVORSKÝ
a Reuters
Bezprostredné reakcie trhov
akcie
Londýn (FTSE) - 4 %
Frankfurt (DAX) - 2 %
Paríž (CAC-40) -4,5 %
Wall Street (Dow Jones industrial) -0,8 %
meny
Britská libra (k doláru) - 0,5 %
Americký dolár (k franku) - 0,2 %
komodity
zlato + 1,2 %
ropa - 6 %