Doprava sa po útokoch zastavila. Ľudia sa na cestu domov z centra Londýna blízko Liverpool Street Station vybrali peši. FOTO - REUTERS
Upozornil, že väčšina mobilných sietí v Londýne je preťažená a vyzval ľudí, aby nepodliehali panike, keď sa nevedia skontaktovať so svojimi blízkymi.
Občania sa v prípade núdze môžu obrátiť na špeciálne telefóne čísla, kde im úradníci pomôžu.
Zdroj blízky slovenskej ambasáde, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že rodina urobí lepšie ak sa bude sama pokúšať o kontakt s rodinou, pretože "rodina má viac informácií ako oni, pretože ambasáda nemá zoznam ľudí, ktorí v Londýne žijú, ani čo robia alebo kde bývajú". Náš zdroj povedal, že identita mŕtvych sa bude určovať dlhšie, lebo "keď niečo vybuchne, je veľmi ťažké potom určiť identitu, bohužiaľ. Treba mať trpezlivosť".
Tomaga povedal, že mestská doprava je paralyzovaná a aj preto sa niektorí mohli dostať z práce do svojich londýnskych domovov neskôr.
Ministerstvo nebude našim ľuďom odporúčať necestovať do Británie, ale podľa Tomagu by mal každý vidieť, že tieto dni nie sú ideálne na prehliadku Londýna.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že naša tajná služba mala v roku 2002 informácie, že na Slovensku istý cudzinec pripravoval bombové atentáty na londýnske metro. "Momentálne je tento človek vo väzbe niekde mimo nášho územia," povedal.
Minister vnútra Vladimír Palko nevidí žiadnu spojitosť medzi týmito dvoma prípadmi. Minister sa stretol aj s britskou veľvyslankyňou Judith Anne MacGregor a vyjadril jej sústrasť.
Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií zabezpečil zvýšenie ochrany britskej ambasády.
Podľa Palka zatiaľ nebola zvýšená ochrana iných objektov na území Slovenska.
(rk,mož)
Telefónne čísla
Telefónne čísla pre prípad, ak sa neviete skontaktovať so svojimi známymi
Na Slovensko:
02/5978 3252
02/5978 3247
02/5978 22 11
Do Londýna:
00 44 207 313 6470 00 44 207 313 6471