Takto bude vyzerať najslávnejší štadión Veľkej Británie vo Wembley po rekonštrukcii. FOTO - REUTERS
SINGAPUR, BRATISLAVA - Olympiáda nebude na Seine, ale na Temži. Coubertinovo Francúzsko zažilo včera ďalší šok. Krajina zakladateľa novovekých olympiád čaká na pridelenie Hier už vyše 80 rokov a bude musieť čakať ďalej. Medzinárodný olympijský výbor včera v Singapure pririekol Hry XXX. olympiády do Londýna.
Jeho členovia stáli pred najťažšou voľbou, akú si mohli predstaviť. Na stole mali projekty piatich veľkomiest sveta. V prvom kole vyradili moskovský. V druhom aj newyorský. A to napriek tomu, že ich primátor amerického veľkomesta Michaerl Bloomberg upozorňoval, že "Amerika je najväčší športový trh na svete". "Nebola vôľa, aby olympiádu dostal niekto mimo Európy," tvrdí predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
V hre o olympiádu 2012, ktorá bude nasledovať po pekinskej v roku 2008, ostali tri európske mestá. Voľba mala rýchly sled. V treťom kole vypadol aj španielsky Madrid.
Ostal Paríž a Londýn, dve mestá, ktorých kandidatúram dala hodnotiaca komisia MOV prívlastok vynikajúce. Celé týždne, ba mesiace všetci pokladali za favorita Paríž. Zodpovedali tomu aj kurzy stávkových kancelárií. Napriek tomu nevyhral. V boji o OH 1992 prehral Paríž s Barcelonou, pred štyrmi rokmi s Pekingom. Teraz s Londýnom.
"Nesieme domov najväčšiu športovú trofej," vravel dojatý Sebastian Coe. Bývalý skvelý atlét, dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 m, ktorý sa po atletickej dal na politickú dráhu, sa skvostne zhostil role lídra kandidačného výboru.
"Sebastian Coe bol absolútne super a jeho prezentácia bola kľúčová," zložil mu v rozhovore pre agentúru Reuters poklonu Nemec Thomas Bach, bývalý skvelý šermiar a šéf volebnej komisie.
"Vyberte Londýn a mlaď dostane jasný odkaz: Olympijské hry budú pripravené pre vás," presviedčal Coe členov MOV.
Londýn dostal viac hlasov ako Paríž v každom kole - v prvom však len o jeden, v druhom o dva. Rozhodujúce bolo zrejme tretie, v ktorom vypadol New York, keď náskok narástol na šesť hlasov. V záverečnom sa znížil na štyri. V treťom kole mal prekvapujúco najväčšiu podporu Madrid, ale tým sa jeho možnosti vyčerpali.
Londýnske olympijské hry budú v poradí šestnáste na európskom kontinente. Šesť sa uskutočnilo na americkom kontinente, tri na ázijskom (ak zarátame budúcu v Pekingu 2008) a dve v Oceánii.
Britský premiér Tony Blair vo chvíli ohlasovania výsledkov hlasovania už nebol v dejisku 117. zasadania MOV. Do Singapuru však priletel už v nedeľu a tri dni výdatne loboval za Londýn. "Keby nebol prišiel, Londýn by prišiel o šesť-osem hlasov a nebol by dnes víťazom," myslí si írsky člen olympijského konkláve Patrick Hickey. Podľa neho, Chirac prišiel neskoro". Francúzsky premiér sa objavil v Singapure až v utorok, ale na rozdiel od Blaira osobne vystupoval v hodinovej finálnej prezentácii, ktorú mali kandidačné miesta k dispozícii. Blair už na nej hovoril iba z televízneho záznamu, ale to, čo bolo treba, zariadil skôr, ako odletel do Gleneagles, kde odvčera hostí predstaviteľov summitu G 8.
Ako prebiehali kolá voľby
Londýn 22 27 39 54
Paríž 21 25 33 50
Madrid 20 32 31 -
New York 19 16 - -
Moskva 15 - - -
Prečo vyhral Londýn
lebo dlho prehrával: vyvinul maximálne úsilie zvrátiť nepriaznivý vývoj, signalizovaný bookmakermi lebo na dvere klopal summit G8: jeho hostiteľ premiér Tony Blair vo vedomí, že nemôže byť osobne na zasadaní, vybral sa do Singapuru už v nedeľu lebo ušil projekt na športovcov: tých, ktorí ešte športujú alebo kariéru skončili obrazne včera, v MOV výdatne pribudlo, navyše konvenoval predstaviteľom športových federácií, ktoré v ňom majú takisto početné zastúpenie lebo ho viedol fanatik: Sebastian Coe má nielen dva olympijské primáty, ale aj charizmu, výrečnosť a obrovskú ctižiadostivosť lebo vypadol New York: po vypadnutí amerického kandidáta prešla väčšina jeho prívržencov na stranu Londýna Vizitka mesta a víťaznej kandidatúry
Londýn: 7,7 mil. obyvateľov reprezentujúcich 200 etník a hovoriacich 300 jazykmi, hlavné mesto Veľkej Británie, organizátor OH 1908 a 1948.
Termín tretích OH v meste: 27. júla - 12. augusta (v tom období teplota 14 - 21 stupňov).
Rozpočet: 2,8 miliardy eur plus 4,4 miliardy na infraštruktúru.
Olympijský projekt: Hlavný komplex športovísk vyrastie v parku vo východnej časti mesta iba 6 kilometrov od centra Londýna, o. i. Olympijský štadión pre 80-tisíc divákov (po OH jeho kapacitu výrazne znížia), v susedstve ktorého bude olympijská dedina pre 17 320 ľudí, ktorá sa po Hrách premení na 3600 apartmánov pre chudobnejšie vrstvy. Využije aj slávne tenisové dvorce All England Clubu vo Wimbledone a novopostavený štadión Wembley. Jachtárske súťaže budú vo Weymouthe vzdialenom 238 km. Šesť športovísk by malo byť dočasných.
Ubytovacie kapacity: 40 330 lôžok v meste, 103 000 v okolí.
Olympijská víťazka Kelly Holmesová sa o víťazstve dozvedela na Trafalgar Square. FOTO - REUTERS