Robert Fico (vpredu), Mikuláš Dzurinda (vpravo) a Ivan Mikloš sa opäť stretli v tvrdých slovných súbojoch. FOTO - SITA
V rozprave o návrhu na odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu včera pokračovali najmä poslanci SDKÚ a Smeru, ktorému sekundovali KSS a SF. HZDS sa zapájalo iba sporadicky, aktívne neboli ani zvyšné vládne strany. Debata až v podvečer prerástla do prestrelky opozície medzi Smerom a HZDS.
Dzurinda povedal, že šéf Smeru Robert Fico sa nespráva zodpovedne a že ide o nie celkom vydarený pokus predvádzať divadlo a zamestnať médiá. Ficovi vyčítal, že sa chce vrátiť k socializmu, ale povedal aj to, že chudobný vôbec nie je a chudobe ani nerozumie.
Mečiarovo hnutie Smeru pripomenulo, že nepodporil jeho snahu, aby parlament debatoval o situácii v štáte, a Ficovi, že to bol práve on, čo pomáhal inštalovať Dzurindu v roku 1998 za premiéra a pre seba žiadal kreslo generálneho prokurátora.
Smer hovoril, že dôvodom na odvolanie sú "nekoordinované" reformy a že Dzurinda zlyhal v zápase s korupciou a klientelizmom. Viacerí poslanci Smeru SDKÚ pripomínali jej 22-miliónový dlh, ktorý prevzala neznáma firma. Keď začal o dlhu hovoriť poslanec Smeru Róbert Madej, tlieskali mu.
Vojtech Tkáč z klubu Smeru povedal, že kapitalizačný dôchodkový pilier má všetky znaky pyramídových hier. Vláde vyčítal že systém preferuje ľudí, ktorí majú vyššie dôchodky, než mali čistý príjem.
Jaroslav Ivančo z SDKÚ povedal, že Tkáčov systém zas podporuje lenivosť a sociálnu demagógiu. "Podporoval aj tých, čo doma na gauči počítali na prstoch, koľko majú mať detí, aby nemuseli chodiť do práce a vy ako minister ste sa na to len prizerali."
Jarmila Tkáčová z SDKÚ Tkáčovi povedala, že kým bol štátnym tajomníkom ministerstva práce, tak jeho šéfka Oľga Keltošová odkázala živnostníkom a malým podnikateľom, že ak sú zamestnanci a zároveň podnikajú, musia platiť odvody dvakrát. "Vysoko ľudské a citlivé," poznamenala ironicky.
Zuzana Martináková z SF pripomenula, že vláda nezmenila volebný systém a nesprehľadnila financovanie strán. V štátnej správe sú podľa nej politické nominácie a čistky. Citovala Inštitút pre verejné otázky, že v koalícii sa nevyprofiloval líder a že verejnosť reformy vníma ako zhluk náhodilých opatrení. "Keďže Mikuláš Dzurinda nie je vnímaný ako líder reforiem, nereprezentuje argumenty a svoju schopnosť zrozumiteľne vysvetľovať princípy, vytratil sa jeho niekdajší imidž kompetentného odborníka." Autorkou týchto slov je poradkyňa premiéra (Táňa Rosová - pozn. red.), aby "ste už stále neotvárali tému, že kto je kritik, ten je komunista a ľavičiar".
Stanislav Janiš z SDKÚ Martinákovej povedal, že stranu zradila, keď z nej odišla. Fica vyzval nech povie, čo čaká občanov, ak by sa reformy neuskutočnili, lebo inak by okrem Lukašenkovho a Castrovho skanzenu hrozil aj Ficov skanzen.
Boris Zala zo Smeru hovoril, že označovanie Smeru za komunistov a hľadanie súvislosti medzi Ficom a Lukašenkom je metódou, ktorá sa už vyskúšala proti Mečiarovi. Róbert Kaliňák zo Smeru Janišovi povedal, že sa chce takto dostať na kandidátku SDKÚ. (sp)
Hlasovanie o odvolaní premiéra
Za - 60 poslancov Smeru (poslanec Smeru M. Číž tvrdil, že mu zlyhalo hlasovacie zariadenie), HZDS, KSS, SF a nezávislí R. Žiak, I. Hopta, M. Maxon
Proti - 61 poslancov vládnych strán
Nehlasoval - nezávislá E. Antošová