Vláda sa včera okrem iných dôležitých bodov programu, ako napríklad o správe o plnení programu ozdravenia výživy Slovákov, zaoberala aj tým, na koľko dní pôjde náš zástupca na konferenciu o morskom dne. Ministerstvu životného prostredia veľmi záležalo na tom, aby sme si v auguste na Jamajke neurobili hanbu a zostali tam až do konca, teda 12 dní.
"Niektoré 'diplomatické', pracovné či zdravotné výhovorky sa nedajú pravidelne opakovať," píše sa v správe, ktorá mala presvedčiť ministrov a odvolávala sa na skúsenosti z minulosti. Aj krajiny ako Senegal či Kamerun (obe majú more - pozn. red.) podľa nej bežne zastupujú 4 - 5 delegáti a my tam chceme poslať jediného človeka. Ten je podľa rezortu "medzi delegátmi pomerne známou osobou a jeho absencia sa nedá dobre utajiť".
Správa obsahuje aj informáciu, že táto cesta okrem iného nebude mať vplyv na životné prostredie.
Jozef Franzen, ktorému vláda cestu nakoniec v plnej dĺžke odklepla, bol viceprezidentom organizácie Interoceanmetal, ktorá sa morskému dnu venuje. Takmer dvojtýždňový pobyt nášho zástupcu bude stáť 2- až 3-tisíc dolárov, podľa ceny letenky. Sporných 450 dolárov, ktoré by Slovensko ušetrilo, keby bol pobyt o tri dni kratší, zaplatí, tak ako celú sumu, rezort životného prostredia.
Ministerstvo tak nakoniec nebude musieť žehliť medzinárodnú blamáž, na ktorú písomne vládu upozorňovalo. "Možno diskutovať o tom, či je úspora asi 450 dolárov hodná diplomatických a spoločenských rozpakov, ktoré skrátenie cesty vyvoláva."
Podľa ministra Lászlóa Miklósa dnes síce nič z morského dňa nemáme, ale raz budeme mať. "Vzorky sú už vynesené, a raz na tom zarobíme, lebo to bude dobrý zdroj materiálu," vysvetlil.
Slovensko má spolu so susedmi 75-tisíc štvorcových kilometrov dna v Tichom oceáne medzi Havajskými ostrovmi a Mexikom a patrí tak medzi "veľmoci morského dna". Ročne nás tento "pozemok" stojí asi 150-tisíc dolárov, z čoho platíme jeho výskum spolu s našimi podvodnými susedmi Českom, Poľskom, Bulharskom, Kubou a Ruskom. Podľa odhadov je v hĺbke 5 kilometrov v našej oblasti nerastné bohatstvo asi za 150 až 200 miliárd amerických dolárov. (rk)