Kabinet sa preto zišiel aj na mimoriadnom rokovaní večer po neúspešnom pokuse o odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu v parlamente.
Minister hospodárstva Pavol Rusko z ANO navrhol v zmluve pre firmu investičný stimul 4 miliardy korún. Hankook plánuje investovať na Slovensku pri Leviciach asi 19,3 miliardy korún a zamestnávať asi 1600 ľudí.
Ministri z KDH tvrdia, že investičný stimul je priveľký, a preto zmluvu nepodporia. "Dať štátnu pomoc 3,6 milióna korún na jedno miesto je trochu veľa," povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Podľa neho to znamená, že by sme 15 rokov mohli platiť 1500 zamestnancom Hankooku priemernú mzdu priamo zo štátneho rozpočtu.
Minister financií Ivan Mikloš zopakoval, že jeho výhrady k zmluve zostávajú, teda že objem štátnej pomoci je obmedzený a peniaze by mohli chýbať pri podpore iných investorov.
Minister Rusko odmietol po rokovaní vlády komentovať vzniknutú situáciu s tým, že sa vyjadrí až večer, po mimoriadnom rokovaní vlády.
Podpora pre Hankook by po prepočítaní na jedno pracovné miesto bola najvyššia z doterajších veľkých investičných projektov prichádzajúcich na Slovensko. Kým automobilke PSA, ktorá v roku 2003 ohlásila investíciu v Trnave, štát pomohol v prepočte na jedno miesto sumou 1,4 milióna korún, pri kórejskej Kii to už bolo 1,9 milióna. Hankooku, ktorému Rusko prisľúbil investičné stimuly vo výške 21 percent z preinvestovanej sumy, pripadne na jedno pracovné miesto podľa prepočtov denníka SME 2,5 milióna korún.
Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu Slovensko zatiaľ nemá inú možnosť ako investorov lákať aj investičnými stimulmi. Upozornil však, že na rozdiel od súčasnosti by v tom mal byť systém.
V čase uzávierky tohto vydania vláda ešte nerozhodla.
(rk, jj)