Boj o Gleneagles medzi políciou a radikálnymi demonštrantmi sa konal od rána. Protestujúci sa snažili blokovať cesty. FOTO - REUTERS
LONDÝN - Násilné protesty demonštrantov, posledný z koncertov Live 8 a rozhodnutie o olympijských hrách, ktoré získal Londýn, zatienili začiatok summitu ôsmich krajín G8 v škótskom Gleneagles. Summit sa bude zaoberať chudobou vo svete a životným prostredím. Začal sa včera večer slávnostnou večerou organizovanou kráľovnou Alžbetou II.
So záujmom sa čakalo ako strávi olympijskú porážku Paríža francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorého bude hostiť Tony Blair. Ich vzťahy sú veľmi zlé a aj summit poskytuje dostatok priestoru na konflikty. Úplne odlišné názory majú na rušenie ochranárskych bariér pre afrických poľnohospodárov. Blair by ich chcel odstrániť, Francúzi sú proti.
Protesty a koncert
Britská polícia od včerajšieho rána bojovala s mladými násilníkmi, ktorí demolovali ich autá a snažili sa blokovať dopravu v okolí luxusného hotela Gleneagles, ktorý lemuje osem kilometrov dlhý plot z ostnatého drôtu. Na skupiny mladých anarchistov takmer doplatili aj mierumilovnejší aktivisti, ktorým polícia napokon povolila demonštráciu pri oplotení neďaleko hotela, v ktorom budú až do piatku najmocnejší politici rokovať. Stáli tam tisíce ľudí, policajtov je viac ako desaťtisíc.
V Edinburghu sa večer uskutočnil desiaty zo série koncertov Live 8 organizovaných Bobom Geldofom, na ktorom spievali Annie Lennoxová, Dido či skupina Travis.
Za pevnou ohradou v hoteli Gleneagles do posledných chvíľ pred oficiálnou večerou rokovali národné delegácie krajín G8 o hlavných bodoch programu. Podľa diplomatov tento rok nepôjde o zvyčajné, dopredu pripravené predstavenie, ale bude sa rokovať ešte aj medzi najvyššími predstaviteľmi. "Ešte sme neuzavreli žiadnu dohodu," reagoval včera Blair na hlasy, že všetko je už dohodnuté.
Bush a otepľovanie
Americký prezident George Bush ešte pred summitom počas návštevy Dánska ukázal ústretovosť v súvislosti s klimatickými zmenami na Zemi. Odporca Kjótskeho protokolu uznal, že skleníkové plyny sa podieľajú na otepľovaní povrchu zeme. No zdôraznil, že "Kjótsky protokol nefungoval pre Spojené štáty a - úprimne povedané - nefungoval aj pre svet," pretože nezahŕňa mnoho rozvojových krajín. V Gleneagles sa chce usilovať o "éru po Kjóte". "Môžeme spolupracovať a podeliť sa o technológie, ktoré môžu čo najlepšie kontrolovať skleníkové plyny."
"Spojené štáty sa pre národnú a ekonomickú bezpečnosť musia prestať spoliehať na fosilné palivá a diverzifikovať. A preto predkladáme stratégiu práve s týmto cieľom. Nemôžem sa dočkať, keď sa o ňu podelím s priateľmi z G8," povedal Bush. "Vôbec nepochybujem, že v blízkej budúcnosti budeme jazdiť na inom druhu automobilu, ktorý bude poháňať vodík."
Ruský prezident Vladimir Putin zasa dal najavo, že chce do popredia postrčiť otázku Iraku a na kolegov bude naliehať, aby tam vedúcu úlohu prebrala OSN.
Čo čaká na lídrov
Svetových lídrov čaká diskusia o podmienkach pomoci pre Afriku, pretože nechcú zopakovať situáciu, keď západná pomoc skončila vo vreckách skorumpovaných politikov. Debata bude aj o podmienkach obchodu, pretože britský návrh na zrušenie poľnohospodárskych dotácií vo vyspelých krajinách, ktoré poškodzujú africký vývoz, narážajú na silnú loby na európskom kontinente aj v Spojených štátoch, ktoré chcú dotácie zachovať. Rokuje sa aj o podmienkach obmedzenia obchodu so zbraňami. (mch, reuters, čtk)
Program
VČERA
Slávnostné otvorenie a večera.
DNES
KLIMATICKÉ ZMENY
* Británia sa chce dopracovať k dohode, že globálne otepľovanie je hrozbou pre budúcnosť planéty a dohodnúť sa na opatreniach na obmedzenie produkcie skleníkových plynov. Americký postoj zatiaľ nedáva veľa nádejí.
EKONOMIKA A OBCHOD
* Debatovať sa bude o rekordných cenách ropy, ktoré ohrozujú zdravý chod svetovej ekonomiky.
BLÍZKY VÝCHOD
* Blair by rád schválil balíček pomoci určený na zvýšenie životnej úrovne Palestínčanov.
ĎALŠIE OTÁZKY
* Japonsko chce otvoriť otázku severokórejského jadrového programu.
* Irán a jeho jadrový program.
* Blair chce upozorniť na Zimbabwe a diktátorské spôsoby prezidenta Roberta Mugabeho.
* Svetoví lídri posúdia situáciu v Iraku, zhodnotia nové pomery v Libanone a vyzvú Sýriu, aby prispela k regionálnej stabilite.
ZAJTRA
AFRIKA
Londýn už zabezpečil dohodu o odpustení dlhu a bude trvať na ďalších opatreniach. Akých, o tom budú lídri diskutovať. (r)