FOTO - ACHÍV TASR
Sociálna a zdravotná poisťovňa aj úrad sociálnych vecí ich až do konca augusta považujú za nezaopatrené deti a naďalej im budú vyplácať dávky.
"Sirotský dôchodok dieťaťa, ktoré skončilo štúdium na strednej škole, mu patrí až do výplatného termínu v mesiaci august," povedala Lýdia Výborná zo Sociálnej poisťovne.
Ak študent neurobil maturitnú skúšku v riadnom termíne a má ju robiť v septembri, v tomto mesiaci už nárok na dávky nemá. Ak ho však prijmú na vysokú školu, môže do poisťovne priniesť potvrdenie a výplatu sirotského dôchodku mu obnovia. Rovnaké pravidlá platia aj na iných úradoch.
"Ak maturant skončí strednú školu, je považovaný za študenta do konca augusta a vzťahujú sa na neho všetky výhody spojené s jeho postavením," povedal Igor Kňazovický z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Mal by teda v júli aj v auguste dostať prídavky na dieťa a rodičia si na neho môžu aj za tieto dva mesiace uplatniť daňový bonus.
Končiacich stredoškolákov považujú za študentov aj zdravotné poisťovne, v lete teda za nich platí poistné štát.
Inak je to s absolventmi vysokých škôl. Štát za nich prestane platiť poistné hneď, ako urobia záverečnú štátnu skúšku. Už na druhý deň by sa teda mal vysokoškolák prihlásiť do zdravotnej poisťovne a začať si poistné platiť sám, "ak sa neprihlási na úrade práce, nezamestná alebo nezačne podnikať," hovorí Dušan Kopecký zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ak sa vysokoškolák neprihlási do ôsmich dní, hrozia mu pokuty.
Štát pritom platí zdravotné poistenie za vysokoškolákov iba vtedy, ak študujú na prvej vysokej škole. Ak už jeden diplom majú, musia si zdravotné poistenie platiť sami už počas štúdia na ďalšej vysokej škole.
V Sociálnej poisťovni absolventi strednej ani vysokej školy výhody nemajú, štát za nich starobné aj nemocenské poistenie po dovŕšení 16 rokov už neplatí. (haj)
Ak študenti v lete pracujú, musia platiť daň
Toto leto môžu absolventom skomplikovať situáciu najmä daňové úrady. Tí študenti strednej a vysokej školy, ktorí si našli prácu na dohodu, ešte vlani nemuseli podávať daňové priznanie, ak ich príjem nepresiahol 10-tisíc korún. Tento rok už ich príjem bude zdanený 19-percentnou daňou.
Povinnosť skutočne ju štátu zaplatiť však majú iba tí, ktorých príjmy v priebehu roka presiahnu 44-tisíc. Študent, ktorý zarobí menej, by tak mal zaplatenú daň dostať späť. Musí však podať v marci daňové priznanie a o vrátenie preplatkov požiadať. (haj)