Jelena Isinbajevová nad latkou 493 cm.
FOTO - REUTERS
Dvadsaťtriročná ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová vlani na otvorenom štadióne štartovala šesťkrát, päť ráz oslavovala svetový rekord. Tento rok začala leto rovnako, predvčerom štrnástykrát vpísala svoje meno do čela historickej listiny (z vonku z haly) - v Lausanne skočila 493 cm. V halách utvorila v tomto roku štyri rekordy. Modrooká čiernovláska z Volgogradu stihla všetko za necelé dva roky! Začala 13. júla 2003 v anglickom Gatesheade. Bol piatok.
Elegantnú Rusku momentálne neohrozí nikto a nič, tobôž nie povera. V Lausanne začala skákať na rozohriatie sa na 460 cm. Hviezda minulosti, americká olympijská víťazka zo Sydney 2000 Stacy Dragilová na nej končila. Tridsaťštyriročná rodáčka z Kalifornie odchádzajúc zo sektoru si po x-tý raz povzdychla: "Sme out. Na svete sú dve súperky: Jelena a latka."
Isinbajevová za dva roky, Bubka za sedem
Isinbajevová si predsavzala, že svetový rekord prekoná 36-krát. Na pohľad nič nehovoriace číslo má dôvod - jej mužsky vzor Sergej Bubka pokoril rekordnú latku tridsaťpäť ráz (17-krát na otvorenom štadióne, 18 ráz v hale, najviac 615 cm). Ukrajinec potreboval na túto neuveriteľnú bilanciu vyše deväť rokov, od Bratislavy 26. mája 1984 po Sestriére 31. júla 1994. Na štrnásť, ako má Jelena teraz, sedem.
Potrebuje ešte 22 rekordov
Volgogradčanka potrebuje k Bubkovej bilancii ešte 22 rekordov. Ak rátame, že aj naďalej bude ku svojim supervýkonom pridávať centimeter, tak sa zastaví pod strechou na výške 501 cm, vonku dosiahne 504 cm. Isinbajevová považuje za svoj strop 515 cm, čo je zrejme reálne, lebo na tréningu vraj bežne skáče päť metrov cez tréningový gumený pás. Bývalá moderná gymnastka, ktorá po polroku atletického tréningu prekonala v pätnástich štyri metre, dáva ženských päť metrov na úroveň šiestich u mužov.
Pred lausannským štartom mala obavy, bol prvý v lete. "Upokojil ma tréner. Prekážal mi vietor, tak som pre istotu súťažila so starými, osvedčenými žrďami," cituje Isinbajevovú internetová stránka Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF). Tomuto pocitu verí každý. Výpoveď: "Musela som sa šetriť, preto som ďalej neskákala. O tri dni v Rétymne chcem skočiť ďalší rekord," je zrejme pravdivá len v druhej vete.
Päť metrov v auguste v Bruseli?
Za vystúpenie v Lausanne zinkasovala Isinbajevová 25 000 dolárov za rekord,
10 000 za prvé miesto a nezverejnené štartovné sa vraj pohybuje na úrovni 50 000 USD.
Ak by Isinbajevovej vychádzalo všetko podľa kalkulačky, tak päť metrov uvidí záverečný miting Zlatej ligy v Bruseli 26. augusta. Ak by jej vnútorný komputer zašpekuloval, čo sa nedá vylúčiť, tak si atletický hit nechá na Svetové atletické finále v Monte Carle 10. septembra. IAAF sľubuje za svetový rekord v kniežactve na záver sezóny najvyššiu prémiu 100 000 dolárov.
Možný scenár Isinbajevovej
494 - Rétymno 10. júla, 495 - Madrid 16. júla, 496 - Londýn 22. júla, 497 - Štokholm 26. júla, 498 - Helsinki, MS 3. až 12. augusta, 499 - Zürich, 19. augusta, 500 - Brusel, 26. augusta, 501 - Svetové atletické finále, Monte Carlo, 10. septembra.