a bývalého Viktora Orbána. Činnosť oboch zatiaľ pripomína frašku.
Prvý vznikol na popud opozičných poslancov, druhý presadili vládni. Obidve strany sa snažia vytĺcť maximum očierňovacieho potenciálu z výboru, ktorý vyšetruje ich protivníka a sabotovať činnosť toho, ktorý sa zaoberá ich človekom. Gyurcsány pred "svojím" výborom vypovedal na konci júna, Orbán prišiel po odkladoch až včera.
Expremiéra vypočúvali tri hodiny. Spory okolo majetku jeho rodiny trvajú roky. Posledný popud im dali články týždenníka známeho pod menom ÉS (skratka názvu Život a literatúra), podľa ktorých Orbán v čase, keď bol vo vláde, chodil na schôdze firmy, ktorú spoluvlastnila jeho žena a dával prítomným rady, ako získavať štátne dotácie a ako privatizovať štátny majetok.
Podobne ako v minulosti aj teraz v parlamente poprel, že by sa na oficiálnych schôdzach majiteľov firmy zúčastnil. Poprel aj pravosť zápisníc zo zasadnutí, ktoré týždenník publikoval a ktoré mali zaznamenávať jeho slová. "V týchto dokumentoch sú tvrdenia, ktoré som nikdy nepovedal," vyhlásil expremiér. Štátne dotácie získavala firma jeho manželky legálne a od rôznych vlád. Na zasadnutí výboru sa nezúčastňujú poslanci Orbánovej strany Fidesz, podľa ktorých expremiér už všetko uspokojivo vysvetlil a výbor stratil zmysel.
Deň pred svojím vypočúvaním expremiér zvolal tlačovku. Novinárov na nej informoval o stave majetku svojej rodiny. Vraj to bola posledná možnosť povedať "ako to naozaj je", práca výboru už bude súčasťou kampane. Rodinný majetok odhadol Orbán na 122 miliónov forintov (necelých 20 miliónov korún), musí však splácať aj veľa dlhov. K majetku patrí dom v Budapešti, rozostavaný rodinný dom v jeho rodnej obci a poľnohospodárska pôda vrátane viníc. Expremiér pohrozil žalobou každému médiu, ktoré by tvrdilo, že zbohatol vďaka zneužitiu svojej funkcie.
Súčasný premiér Gyurcsány patrí medzi najbohatších Maďarov a jeho predchádzajúci výsluch sa zameral na otázku, nakoľko mu zbohatnúť pomohli politické kontakty. Opozícia premiérovi vytýka okrem iného prípady, keď jeho firmy kúpili od štátu nehnuteľnosti, ktoré štátu vzápätí výhodne prenajali. Gyurcsány v tom nevidí žiadny problém a opiera sa o posudok prokuratúry. Tá prípad odmietla vyšetrovať. Na niektoré otázky odpovedať nechcel s tým, že ich musia zodpovedať súčasní šéfovia jeho firiem, ktorých riadenia sa po vstupe do politiky vzdal.
PETER MORVAY