Z exponátov Zory Palovej. FOTO - ARCHÍV MAGISTRÁTU PIEŠŤANY |
autori, ktorí v minulosti vytvárali tvár tohto podujatia, ale aj mladí umelci. Ich prítomnosť spájala súčasnosť s minulosťou a Slovensko s Európou.
Tento ročník je o to významnejší, že Piešťanský hudobný festival slávil svoju polstoročnicu. Symbióza hudobného a výtvarného umenia vytvára v Piešťanoch neopakovateľnú atmosféru s terapeutickým účinkom.
"Výstava má dlhodobú tradíciu," hovorí Drahomíra Moretová, zástupkyňa mestského úradu Piešťany. "Jedným z prvých iniciátorov výstavy trojrozmerných objektov pod holým nebom bol sochár Alexander Trizuljak, ktorý tu svoje diela vystavoval už v roku 1961. Podujatie pozitívne prijali nielen domáci, ale aj zahraniční hostia. A vznikla tradícia."
Jednu z najzaujímavejších experimentálnych výstav koncipoval v roku 1970 Ľubor Kára pod názvom Polymúzický priestor s podtitulom Socha - objekt - svetlo - hudba. Podľa výtvarnej teoretičky Ľuby Belohradskej vtedajší parkový priestor svietil, znel hudbou, básnickým slovom, žil a dýchal sochami, objektmi a environmentmi, ktoré boli umiestnené na zemi, pod zemou, na stromoch, vo vode, vo vzduchu. Polymúzický priestor mal obrovský ohlas v stredoeurópskom priestore. No nástup normalizácie ukončil snahu s experimentovaním.
Po roku 1989 sa začali v piešťanskom parku znovu objavovať diela dovtedy zakázaných autorov. Posledný 24. ročník výstavy pod názvom Priestor 93 s podtitulom Plastika - Skulptúra - Objekt - Prostredie znovu pripravil krátko pred svojím skonom Kára, kde sa chcel opäť vrátiť ku kvalitatívnemu výberu autorov a obnoviť tradíciu. Podľa slov Moretovej je tento ročník koncipovaný ako obrazná pocta práve legendárnemu ročníku Polymúzického priestoru a jeho zanietenému tvorcovi Ľuborovi Károvi.
Na piešťanských návštevníkov čaká 38 sôch od dvadsiatich domácich a dvoch zahraničných autorov. Medzi nimi sú Milan Dobeš, manželia Štěpán a Zora Palovci, Rudolf Uher, Pavol Binder, Jana Želibská, Stano Filko či Karl Prantl. "Žiaľ, niektoré diela sú zničené. Mnohé máme zapožičané od Slovenskej národnej galérie, iné sú majetkom umelcov," dodáva Moretová.
Kurátorky tohto ročníka Katarína Bajcurová a Alexandra Kusá dali priestor aj mladým umelcom - vystavuje víťaz Ceny Oskára Čepana Michal Moravčík či víťaz európskej The Essl Award Martin Sedlák. Súčasťou podujatia je aj autorská výstava Juraja Meliša v galérii Fontána.
Autor: DOBROSLAVA MEDVECOVÁ(Autorka je výtvarná teoretička)