Slovart, Bratislava 2005, preklad Otakar Kořínek
Román je úsmevným obrazom zo života bezdomovcov. Príbeh sa odohráva v Kalifornii a Steinbeckovo výrazné sociálne cítenie je v ňom až v druhom pláne. Partia bezdomovcov sa chce zavďačiť svojmu dobrodincovi oslavou narodenín a inými oslavami, ktoré sa však vždy skončia katastrofálne. Okrem nich tu vystupuje veľa postáv a postavičiek, ktoré dotvárajú atmosféru malého kalifornského mesta tridsiatych rokov minulého storočia. Ani tomuto románu nechýba typické steinbeckovské prekreslenie postáv, ktoré pôsobia živo a autenticky.
Sándor Márai: Judita
Academia, Praha 2005, preklad Dana Gálová
V románe Judita premieňa autor príbeh tradičného manželského trojuholníka do vzrušujúcej drámy piatich ľudí, ktorých cesty sa osudovo pretnú. V románe plnom jemných rozporov a prekvapivých paralel vyslovuje Márai svoje myšlienky o láske, vášni, o neuchopiteľných nuansách a neprekročiteľných hraniciach vo vzťahu medzi ľuďmi, o konečnom zmysle života. V prvej časti podáva svedectvo o manželskom živote najprv manželka, potom manžel. Druhá časť je históriou milenky Judity, ženy, ktorá sa zo slúžky stane dámou veľkého sveta, a mladíka, ktorého neradostnou životnou cestou sa majstrovsky vystavané rozprávanie logicky završuje.
Diane Steinberg: Spinoza
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005
Spinozova (1632 - 1677) filozofia ponúka jednotný a hlboký pohľad na všetky filozoficky dôležité otázky, ako sú povaha reality, ľudská prirodzenosť, čo môžeme vedieť a dobrý život. Monografia jasným a súhrnným spôsobom približuje Spinozovu metafyziku, psychológiu, etiku a metodológiu, pričom nezostáva len pri historickom kontexte a abstraktnom výklade filozofických kategórií, ale ukazuje aj relevanciu Spinozovych myšlienok pre súčasnosť. Autorka svoj výklad dokumentuje starostlivo a priliehavo vybranými citátmi z kľúčových Spinozovych diel.
Štefan Holčík: Korunovačné slávnosti Bratislava 1563 - 1830
Ikar, Bratislava 2005
Kráľ Ferdinand dal hradný palác nákladne prestavať, aby sa mohol stať rezidenciou uhorského panovníka. Prešporok sa stal snemovým mestom kráľovstva a korunovačným mestom uhorských kráľov, sídlom kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších inštitúcií krajiny. K menám slávnych európskych korunovačných miest ako Rím, Aachen, Frankfurt, Praha, Krakov sa pridružilo ďalšie - Pressburg, Poszony, Posonium, Prešporok, aby na niekoľko storočí poskytlo rámec korunovačným slávnostiam uhorských kráľov.
Ivan Medek: Děkuji, mám se výborně
Torst, Praha 2005
Kniha spomienok významnej osobnosti českého verejného života, hudobného publicistu a organizátora, jedného z prvých signatárov Charty 77, v 80. rokoch spolupracovníka viedenskej redakcie Hlasu Ameriky, v 90. rokoch vedúceho Kancelárie prezidenta republiky. Ivan Medek spomína na prarodičov a rodičov (jeho babička bola ženou maliarov Antonína Slavíčka a Herberta Masaryka, otec, generál Rudolf Medek, bol významný legionár, básnik a prozaik) a brata Mikuláša, jedného z najvýznamnejších českých maliarov minulého storočia. Pútavo opisuje stretnutia s T. G. Masarykom, Edvardom Benešom a Zdenkom Nejedlým, zrod Charty 77, prácu sanitára v nemocnici Na Františku, exil v Rakúsku, načrtáva drobné portréty významných osobností (Pavel Tigrid či Václav Havel). Kniha je doplnená unikátnou fotografickou prílohou. (ba)