Exprezident Sali Berisha sa usmieva na tlačovej besede v Tirane. FOTO - ČTK/AP |
ého premiéra Fatosa Nana odovzdalo svoj hlas len 30 percent voličov.
Berishove víťazstvo zatienila kritika medzinárodných pozorovateľov a niekoľko incidentov, pri ktorých zahynuli traja ľudia.
Oficiálne výsledky sa očakávali včera vo večerných hodinách. Pôvodne ich mali vyhlásiť už v pondelok. Agentúra Reuters včera napísala, že vo viacerých volebných miestnostiach členovia komisií spomaľovali spočítavanie hlasov. Vraj na žiadosť oboch strán.
Od pádu komunistického režimu v roku 1991 sa ani jedny voľby neuskutočnili bez pochybností. V tohtoročných malo Albánsko dokázať, že sa zmenilo a priblížilo viac k Západu.
Obraz politickej kultúry krajiny ukázali odvekí rivali Berisha a šéf socialistov Fatos Nano ešte pred uzavretím volebných miestností, keď sa obaja vyhlásili za víťazov. Prezident Alfred Moisiu ich v televíznom prejave skritizoval za veľmi neetické správanie.
Pozorovateľská misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu skonštatovala, že parlamentné voľby splnili demokratické štandardy len čiastočne. Kritizovali najmä chybné volebné zoznamy a nedostatočnú kontrolu občianskych preukazov voličov. "Volebný deň v Albánsku bol všeobecne pokojný, ale viacero násilných incidentov zatienilo ich priebeh," citovali agentúry stanovisko OBSE.
V hlavnom meste podľa agentúry AFP po hádke s oponentom pred volebnou miestnosťou zastrelili člena volebnej komisie za pravicovú Republikánsku stranu. V Lushnji, asi 80 kilometrov južne od Tirany, zase zastrelili dvoch mužov pred kanceláriou Demokraticej strany. Jeden zo zastrelených podľa AP oslavoval víťazstvo demokratov.
Šéf zahraničej a bezpečnostnej politiky EÚ Javier Solana vyzval, aby sa všetky volebné narušenia vyšetrili. Ocenil pomerne vysokú účasť 53 percent, ktorá bola o niečo vyššia ako v predchádzajúcich voľbách. V niektorých volebných miestnostiach pre veľký záujem zatvorili až po troch hodinách neskôr ako to ukladá zákon.
Očakávaný víťaz volieb Sali Berisha musel na sklonku svojho prezidentského obdobia v roku 1997 rezignovať. V krajine totiž vypukli masové nepokoje, ktoré vyvolali pochybné pyramídové hry. V nich prišlo množstvo Albáncov o svoje celoživotné úspory. (rek)