
José Bové. FOTO - ČTK/AP
m nadnárodných korporácií. Ilustratívnejší pohľad na fórum organizované 31. januára až 5. februára na pôde Katolíckej univerzity v Porto Alegre by mohol poskytnúť riaditeľ mimovládnej organizácie Oxfam International Michal Bailey. Ako príklad podľa brazílskych médií uviedol istú matku z Indie, ktorá videla umierať svoje deti, keďže nemala peniaze na nákup liekov. Tragédia by sa podľa Baileyho nestala, keby príslušný liek vyrobili niekde v Indii, a nie za hranicami v laboratóriách niektorej z farmaceutických firiem vo svete.
Účastníci Svetového sociálneho fóra sa z úst riaditeľa Oxfamu dozvedeli, že Spojené štáty a Európska únia vkladajú do svojich bilaterálnych zmlúv s rozvojovými štátmi klauzuly, ktoré zaručujú exkluzivitu konzorcií pri syntéze liečiv. Rovnako nebezpečná je podľa neho situácia v poľnohospodárstve tretieho sveta.
V ďalších bodoch sa už účastníci fóra začali venovať svojim starým problémom. Najprv sa prihlásili k Palestínčanom a korporatívne odsúdili Izrael a politiku tamojšieho premiéra Ariela Šarona. Pri ďalšom okrúhlom stole sa zase venovali problémom Baskicka, ktoré malo v Porto Alegre početné zastúpenie. Rečnenie zožalo úspech. Mnohých však prekvapilo, keď z úst niektorých baskických delegácií začuli, že nie všetci sú ochotní na dosiahnutie svojich cieľov použiť násilie.
V ďalšom bode ničnehovoriaca Aliancia amerických krajín obvinila Medzinárodný menový fond (MMF), že svojím programom núti rozvojové štáty obetovať svoje lesné bohatstvo na oltár nadnárodných korporácií. Hovorca MMF tejto aliancii cez internet odkázal, že jej tvrdenia sa zakladajú na údajoch starých minimálne desať rokov a nemajú nič spoločné so súčasným stavom.
Inak by sa dalo povedať, že Svetové sociálne fórum v Porto Alegre sa do histórie zapíše ako globalizované stretnutie antiglobalistov. Nechýbal totiž preslávený francúzsky aktivista José Bové - star celého stretnutia s početnou skupinkou svojich verných „bovistov“. Na svoje si prišli aj zástupcovia brazílskych bezzemkov, mexických zapatistov či baskických ultraľavičiarov. Pozvánku však neposlali kubánskemu prezidentovi Fidelovi Castrovi, ktorý by v niektorých prípadoch do Porto Alegre určite zapadol. (taa)