Podľa amerického historika Davida Wallechinského, jeho krajanka Margarett Abbotová, ktorá vyhrala golfový turnaj v Paríži 1900, aj zomrela bez toho, aby tušila, že je prvou a (dodnes) jedinou olympijskou víťazkou v tomto športe. Do francúzskej metropoly ju mama, spisovateľka, vyšikovala študovať umenie. "Vyhrala som vďaka tomu, že Francúzky strúhali módu: hrali golf v topánkach s vysokými podpätkami a v priliehavých sukniach," vyhlásila.
Rugby sa s olympiádou v Paríži nielen zoznámilo (1900), ale aj rozlúčilo (1924). Paradoxne v ňom môže zažiť aj comeback. Spolu s golfom, squashom, karate a kolieskovým rýchlokorčuľovaním sa ocitlo na zozname športov, nachystanom pre prípad, že niektorý z doterajších vyradia.
"Najväčšiu podporu z nich si zaslúži rugby," myslí si Austrálčan Kevan Gosper, ktorý má medzi členmi MOV vysoké renomé. "Radšej by som na hrách videl rugby vo verzii pätnástich hráčov, ale rozumiem logike uprednostniť rugby 7 pre jeho univerzálnosť."
V roku 1900 rozhodujúci zápas medzi pätnástkami Francúzska a Anglicka zlákal do hľadiska šesťtisíc divákov, z ktorých 4389 si zaplatilo aj vstupenku. Bola to najvyššia návšteva na súťažiach Hier II. olympiády. O 24 rokov neskôr ich na kľúčový súboj domácich s Američanmi prišlo dokonca štyridsaťtisíc. Zámorský tím vyhral a jeho hráčov musel pred rozvášneným publikom chrániť kordón policajtov. Odvtedy sa rugby na olympiáde neobjavilo.
Golf bol na dvoch, naposledy však pred 101 rokmi. V St. Louis 1904 víťaz dostal striebornú trofej za 1500 dolárov. Kanaďan George Lyon, ktorý nečakane zdolal silných Američanov, si po ňu na piedestál prišiel dolu hlavou, po rukách - hoci mal vyše 46 rokov. Z Toronta meral cestu aj o štyri roky do Londýna, ale britskí golfisti mu zvestovali, že olympijskú súťaž bojkotujú na protest, že na ňu pripúšťajú len amatérov. Kanaďan sa zo solidarity dal zo štartovej listiny vyškrtnúť a súťaž sa napokon neuskutočnila, čo dalo bodku za olympijskou kapitolou s názvom Golf.
Ďalšie tri športy by zažili pod piatimi kruhmi premiéru. Ich história je mladšia, do módy sa dostali ako voľnočasová záľuba najmä mladších generácií. Aj preto im znalci dávajú menšie šance. "Karate je vo svete veľmi rozšírené, podstatne viac ako rugby," upozorňuje však slovenský čestný člen MOV Vladimír Černušák. Mimochodom, Slovensko by momentálne malo predpoklady na úspech iba v ňom.