Americký herec Robert Redford prišiel do Karlových Varov v civilnom oblečení. FOTO - ČTK
Preplnené sály a veľké hviezdy. To bol hlavný znak jubilejného MFF Karlove Vary, ktorý zajtra začne svoju druhú polovicu. V sobotu sa stretol s novinármi čerstvý držiteľ Krištáľového glóbusu za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu Robert Redford. Rovnaké ocenenie získala aj hollywoodska herečka Sharon Stoneová.
Tri dôvody
Americký herec, ktorý prišiel na tlačovku v džínsoch, bielej košeli a šiltovke, povedal, že pozvanie na festival prijal z troch dôvodov. Prvým bol bývalý český prezident Václav Havel. "Pretože skutočnosť, že sa spisovateľ, umelec a bojovník za ľudské práva mohol stať prezidentom, bola pre mňa veľmi zaujímavá." Druhým dôvodom boli jeho český priatelia. "Prvým z nich bol slávny československý herec Jiří Voskovec, dávny partner partner Jana Wericha. Hrali sme spolu v roku 1963 v New Yorku v divadle a stali sme sa veľmi dobrými priateľmi. Potom prišli Miloš Forman, Ján Kadár a keď som v roku 1980 začínal so Sundance, jeho prvý riaditeľom bol pražský rodák Frank Daniel."
Tretím dôvodom bola pre herca Praha, ktorá ho upútala svojou históriou. "Ako 18-ročný som sa rozhodol spoznať svet. Vyrazil som s trochou peňazí, učil som sa jazyky, poznával iné kultúry. Jazdil som stopom, ale do Prahy som sa nedostal. Vtedy to bolo nemožné. Bolo to v roku 1957. Rok a pol som strávil vo Francúzsku a Taliansku a zmenilo to môj pohľad na svet. V tom čase bola revolúcia v Maďarsku a ja som pomáhal ako dobrovoľník utečencom dostať sa cez Dunaj. Praha bola pre mňa mestom, ktoré som nikdy nemohol vidieť, a vždy som po tom túžil."
Prezidentov muž
Reč prišla i na slávny Pakulov film Všetci prezidentovi muži (1976). "S Bobom Woodwardom, ktorého som vo filme hral, som sa stretol pred tromi dňami a dal mi kópiu svojej novej knihy. Woodward a Bernstein boli úplne odlišní. Jeden bol radikálny liberál, druhý republikán, nemali sa radi, ale dokázali spolupracovať. Strávil som veľa času v redakcii, poskytli mi svoje poznámky. Snažil som sa byť čo najvernejší, lebo som nechcel, aby to bol film o Nixonovi, o Watergate, ale o investigatívnych novinároch. To bolo pred tridsiatimi rokmi. A dnes mám pocit, že niektoré veci sa opakujú. Myslel som, že to už nebude možné. A oni nás zaviedli do vojny a opäť nám nehovoria pravdu. A kde sú novinári? Mám pocit, že mnohí mladí ľudia dnes idú na žurnalistiku len preto, aby sa stali slávnymi."
Znovu by si chcel zahrať s Paulom Newmanom, s ktorým vytvoril skvelú dvojicu v Butch Cassidy and the Sundance Kid či v Podraze. Už spolu hovorili o niekoľkých projektoch, ale na konkrétnom ešte nezačali pracovať. "Filmový systém sa zmenil. Trh sa prispôsobuje mládeži. Používajú sa nové technológie, špeciálne efekty, filmy sa čoraz viac približujú komiksom, povedal herec, ktorý na protest s týmto vývojom založil filmový festival Sundance, ktorého úlohou je podporovať nezávislú tvorbu. "Chcem dať príležitosť novým umelcom. Dnes je ľahšie zohnať 150 miliónov na veľký akčný film ako Alexander Veľký alebo Kráľovstvo nebeské plus 40 miliónov na reklamu než pár miliónov na filmy, ktoré by som chcel robiť ja, lebo tam je malá možnosť návratu peňazí," dodal Redford
Prísne strážená Stoneová
Sharon Stoneová prevzala v sobotu Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovému filmu od Jiřího Bartošku pred projekciou filmu Jima Jarmuscha Zlomené kvety. Jej príchod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Nekonala sa žiadna tlačovka, šťastní boli len majitelia vstupeniek na film, ktorý bol uvedený v Cannes. Jarmusch s ním nebol spokojný, a tak urobil úpravy. V Karlových Varoch sa preto konala premiéra novej verzie.
Herečka zaskočila divákov osemminútovým monológom bez prekladu. "Mala som neobyčajný život. Začal sa v malom meste uprostred ničoho. Vtedy bolo ťažké si predstaviť, že by som sa raz mohla ocitnúť tu, v takom nádhernom meste s vami. Váš osud je pre mňa veľmi zaujímavý a inšpiratívny." Skonštatovala, že cestu, ktorou Česi prešli, je podobná tej, ktorú prekonala ona. "Niekto hovorí, že mier je opakom vojny. Ale mier je niečo, čo sa odohráva v našich srdciach každý deň. Je to spôsob, akým sa správame k okoliu. Mier je umenie."
Autor: MIRO ULMAN(Autor je pracovník SFÚ)