
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Heľpa a Závadka nad Hronom pricestovali aj zo Sielnice, z Krupiny či Terchovej.
Súťaž pozostávala z piatich disciplín a zhodnúť sa, ktorá z nich bola v areáli Ski centra Polomka-Bučník najťažšia, nie je jednoduché. Niektorí tvrdili, že ťahanie dvoch obrovských kmeňov na presnosť, pretože už len potiahnuť taký kmeň je pre koňa namáhavé. Hoci na pohľad vyzerajú všetky kone rovnako, práve tu sa ukázalo, ktorý z nich je mocný. Preverila aj skúsenosť furmana, ako dokáže drevo pritiahnuť na určené miesto a zastaviť koňa presne na čiare, inak by sa mu odpočítali body. Okolo šesťsto divákov povzbudzovalo aj pri furmanskom slalome na vlačuhách (saniach) cez prekážky, kde pretekali na čas. Rovnako ako pri zapriahaní koní, nakladaní žrďoviny na vlačuhy, jej prevezení a čo najrýchlejšom zložení na stanovené miesto.
Najúspešnejším sa stal opäť furman Ján Pompura st. z neďalekej Pohorelej, ktorý pravidelne vyhráva tieto súťaže organizované v Polomke aj v lete.
Furmani v okolí sú živnostníkmi a zväčša si ich lesné závody najímajú na zvážanie dreva v neprístupných lokalitách. Prácu si hľadajú sami a podľa Polomčana Ivana Reisa, ktorý robil na pretekoch rozhodcu, zmluvu na celý rok nedostanú. Ak takú ponuku dostanú, ide skôr o robotu, ktorú mnohí furmani odmietnu, ak si nechcú dokaličiť koňa. Koľko zarobia, závisí od náročnosti terénu, porastu – hrúbky dreva, množstva vyťažených kubíkov. Cena za jeden kubík sa pohybuje od 80 až do 400 korún. Ak je dobrý mesiac, zarobia aj 27-tisíc Sk. „Nedá sa z toho vyskakovať, ale dá sa z toho žiť. Sú aj obdobia, keď je práce menej a nezarobíme,“ dodal I. Reis. Hodnota jedného furmanského koňa je v priemere 50- až 60-tisíc korún.
ERIKA KRČOVÁ