Britský premiér Tony Blair včera odštartoval svoju misiu za modernejšiu Európu. Keď sa zišiel v Londýne s členmi Európskej komisie na čele s José Barrosom, nešetril úsmevmi. Jeho tvár tak kontrastovala s nahnevaným výrazom, s ktorým odchádzal zo summitu v Bruseli pred dvoma týždňami. Ten stroskotal po tom, čo sa Británia odmietla vzdať svojej zľavy z rozpočtu únie, pretože Francúzsko nechcelo pristúpiť na reformu poľnohospodárskej politiky.
Blair včera uisťoval, že je odhodlaný dosiahnuť kompromis o rozpočte únie. "Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli dohodu. Ale neviem, či sa nám to podarí," povedal. Nenaznačil ale, ako chce dohodu dosiahnuť.
Barroso aj Blair včera neskrývali, že ide o "zaujímavú a ťažkú dobu," keď sa Británia ujíma vedenia únie, ktorej lídri stále zažívajú slovnú prestrelku, potom, čo sa nedokázali dohodnúť na rozpočte.
Cestou k návratu k "normálnej komunikácii" má byť neformálna večera. Blair včera oznámil, že pozval do Británie šéfov krajín únie na jeseň na neformálny summit. Hlavnou témou má byť európsky sociálny model, ktorý podľa Blaira treba prispôsobiť novej dobe, a o ktorý sa toľko obávajú Francúzi.
Barroso nápad privítal. "Máme tu naliehavú prácu, nemôžeme dopustiť, aby sa Európa ocitla v paralýze," povedal Barosso.
Blairov vstup na post šéfa únie je síce razantný, ale v znamení uzmierovania sa. Snaží sa zbytočne nedráždiť, predovšetkým Francúzsko. "Bude veľmi ťažké pre Britániu dosiahnuť hmatateľné výsledky. Kontinentálna Európa na ňu stále pozerá ako na baštu kapitalizmu v americkom štýle," hovorí Hugo Brady z Centra pre európsku reformu.
Prvý veľký test Blairovej schopnosti zmierniť spory s francúzskym prezidentom Jacquesom Chirakom bude stretnutie najbohatších štátov sveta skupiny G8 na budúci týždeň v Škótsku. Dôležité bude, v akej nálade príde francúzsky prezident. "Pochybujem, že Chirac bude chcieť pomôcť Blairovi, aby dosiahol dohodu a úspech," poznamenal jeden z londýnskych diplomatov.
Nejde len o rozpočet na roky 2007 až 2013. V Bruseli zostáva na stole veľa kontroverzných zákonov, ktoré úniu delia na niekoľko táborov.
Najvýbušnejšia je smernica uvoľňujúca trh so službami, o ktorej Paríž nechce zo strachu z konkurencie z nových krajín ani počuť. Odstránenie prekážok pre podnikanie živnostníkov v Európe, ale zase netrpezlivo očakávajú noví členovia, v ktorých Blair vidí spojencov.
Blair nie je na čele únie úplný nováčik. Únii šéfoval už v roku 1998.
Ani vtedy nezačínala Británia s ľahkosťou. Vtedy pre výber loga, v ktorom každú krajinu predstavoval obrázok namaľovaný deťmi. Taliansko nakreslili ako pizzu a koliesko salámy. Rím sa sťažoval.
Tentoraz Briti siahli po menej kontroverznom námete. Logo tvorí kŕdeľ labutí, ktoré sa striedajú v preberaní vedenia.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Londýn